Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 17.12.2012

Nie przechodźmy obojętnie obok starszych i bezdomnych

Według danych policyjnych, podczas ostatniego weekendu (15-16 grudnia br.) z powodu wychłodzenia zmarły 3 osoby, a od początku grudnia br. w sumie ponad 40 osób. Tegoroczna połowa miesiąca przyniosła ponad dwa razy więcej ofiar mrozów niż cały grudzień ubiegłego roku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz policja i strażacy cały czas apelują o szczególną uwagę na osoby bezdomne i starsze. Zimą nie bądźmy obojętni szczególnie wobec osób starszych i bezdomnych. Informujmy odpowiednie służby zawsze, gdy zauważymy, że potrzebna jest pomoc. Pamiętajmy, że nasza reakcja i poinformowanie służb na numery alarmowe, może uratować komuś życie.

Panujące na zewnątrz warunki pogodowe są zmienne. Pamiętajmy jednak, że zawsze w trakcie dużych mrozów wychodząc z domu, należy być odpowiednio przygotowanym. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych za pośrednictwem strony internetowej przypomina, na co należy zwracać uwagę, przebywając w górach i uprawiając sporty zimowe. Z poradnika opracowanego przez MSW, dowiemy się m.in. jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa, w tym jak należy zachowywać się na stoku narciarskim. Ministerstwo apeluje do narciarzy i snowboardzistów także o zakładanie kasków ochronnych na głowę, aby wypoczynek w górach był jeszcze bezpieczniejszy.

Służby porządkowe, w tym policjanci i strażnicy miejscy w całym kraju, patrolują ulice oraz w trakcie dużych mrozów sprawdzają ogródki działkowe i pozostałe miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Funkcjonariusze kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej i informują o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź złej sytuacji materialnej, wymagają szczególnej troski.

Podczas ostatniego weekendu, w sobotę i niedzielę (15 i 16 grudnia br.) z powodu wychłodzenia zmarły 3 osoby. W tym miesiącu łączna liczba ofiar mrozów to 45 osób. To zdecydowanie więcej niż w poprzednich miesiącach, w listopadzie br. z wychłodzenia zmarło 5 osób, a w październiku br. – 15 osób. Tegoroczny miesiąc grudzień przynosi także tragiczniejszy bilans w porównaniu do ofiar mrozów w ubiegłym roku. W grudniu 2011 roku zmarło z wychłodzenia w sumie 19 osób.

Zimą podczas dogrzewania domów i mieszkań dochodzi również do zatruć tlenkiem węgla. Straż pożarna od początku okresu grzewczego prosi o większą rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i częstsze sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych. Z powodu zatrucia tlenkiem węgla w sobotę (15 grudnia br.) zmarły 3 osoby, a w niedzielę (16 grudnia br.) – 5 osób. Natomiast od połowy września Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 30 zgonów z powodu zatrucia tlenkiem węgla.

Państwowa Straż Pożarna, także za pośrednictwem swojej strony internetowej, przestrzega przed zatykaniem i zaklejaniem przewodów wentylacyjnych. Strażacy informują mieszkańców o tym, że w urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Przypominają również, że niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Aby zapobiec zatruciom tlenkiem czadu, możemy – dla naszego bezpieczeństwa i wszystkich pozostałych domowników - zainstalować w domu lub mieszkaniu, czujniki tlenku węgla. Zaalarmują nas w przypadku wystąpienia zagrożenia, dzięki czemu możemy uniknąć tragedii.
 

Mapa serwisu