Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
kir
Data publikacji 26.03.2013

Zmarł Krzysztof Kozłowski

Zmarł Krzysztof Kozłowski, minister spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Z głębokim żalem wiadomość tę przyjął Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych oraz kierownictwo i pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

  • fot. AG/EastNews

Żegnamy pierwszego Ministra Spraw Wewnętrznych niepodległej Rzeczypospolitej. Człowieka wyjątkowej prawości, wybitnego polskiego polityka.

Krzysztof Kozłowski w 1990 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu, a potem ministra spraw wewnętrznych w rządzie premiera Tadeusza Mazowieckiego. Przewodniczył komisji weryfikującej oficerów Służby Bezpieczeństwa. Był pierwszym szefem Urzędu Ochrony Państwa. W 2008 r. został członkiem Rady Konsultacyjnej przy Centralnym Ośrodku Szkolenia ABW w Emowie. Krzysztof Kozłowski był fundatorem, założycielem i pierwszym przewodniczącym Rady Fundacji Pomocy Rodzinom Funkcjonariuszy i Pracowników UOP i ABW.

Od 1989 roku, przez cztery kadencje był senatorem. W Senacie reprezentował województwo krakowskie.

W latach ‘80 był doradcą Komisji Robotniczej Hutników w Nowej Hucie i ekspertem "Solidarności". Uczestniczył w negocjacjach Okrągłego Stołu.

Krzysztof Kozłowski był związany z "Tygodnikiem Powszechnym". W latach 1965-2007 był zastępcą redaktora naczelnego, a także prezesem Fundacji "Tygodnika Powszechnego".

Odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Mapa serwisu