Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 24.04.2013

Ćwiczenia ratowników w Żaganiu

Na poligonie w Żaganiu zakończyły się ćwiczenia, w których uczestniczyło ponad 700 ratowników z Polski, Niemiec, Rosji, Białorusi, Czech i Rumunii. Ich działania oceniał zespół międzynarodowych ekspertów. To jedno z największych tego typu przedsięwzięć organizowanych w Polsce. Wczoraj (25 kwietnia br.) ćwiczenia ratowników obserwował Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Scenariusz ćwiczeń Polex 2013 zakładał, że w sąsiadującym z Polską kraju doszło do trzęsienia ziemi. Dwa miasta zostały zniszczone. Zadaniem grup ratowniczych było przeszukanie gruzowisk w poszukiwaniu osób poszkodowanych. „Głównym celem ćwiczeń jest sprawdzenie całego procesu działań międzynarodowych grup poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych” – mówił komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz. Dodał, że poczynania ratowników są oceniane przez zespół międzynarodowych ekspertów.

W ćwiczeniach Polex 2013 brały udział grupy poszukiwawczo-ratownicze działające w ramach Międzynarodowej Grupy Doradczej ds. Poszukiwań i Ratownictwa. To m.in. grupy ratowników z ciężkim sprzętem, które mają certyfikat ONZ potwierdzający wysoki poziom wyszkolenia i wyposażenia. Uzyskanie takiego certyfikatu oznacza, że ratownicy są zdolni do działań w każdym rejonie świata. Polska ciężka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza PSP jest jedną z 11 grup, które otrzymały taki certyfikat. Jej członkowie uczestniczyli m.in. w akcji ratowniczej na Haiti, gdzie w wyniku trzęsienia ziemi zginęło ponad 200 tys. osób, a 300 tys. zostało rannych.

Ćwiczenia Polex 2013 są organizowane pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych. 

Mapa serwisu