Dzień Weterana - Aktualności - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 29.05.2013

Dzień Weterana

29 maja br. Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych odznaczył 19 funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu odznaką honorową „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej”. Uhonorowani funkcjonariusze zabezpieczali m.in. polskie placówki dyplomatyczne w Afganistanie, Iraku i Pakistanie. Odznaczenia przyznano w Dniu Weterana Działań poza Granicami Państwa. W uroczystych obchodach Dnia Weterana we Wrocławiu wziął udział Marcin Jabłoński, podsekretarz stanu w MSW.

W uroczystości uhonorowania odznaką „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej” w MSW wzięli także udział Janusz Piechociński wicepremier, minister gospodarki oraz płk Krzysztof Klimek, szef Biura Ochrony Rządu.

7 funkcjonariuszy odznaczono za służbę w Afganistanie, 11 funkcjonariuszy za służbę w Iraku, a 1 funkcjonariusza za służbę w Pakistanie. Odznaczeni funkcjonariusze wykazali się profesjonalizmem, odwagą i zaangażowaniem w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Dzisiejsza uroczystość to wyjątkowy dzień, w którym „Rzeczpospolita może się w symboliczny sposób, bo odznaczenie jest zawsze symbolem, odpłacić za Państwa poświęcenie i dzielność" - mówił Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych w Dniu Weterana. "Zadanie zostało wypełnione przez Państwa wzorowo” - podkreślił szef MSW w trakcie uroczystości. 

Rzeczpospolita może się w symboliczny sposób, bo odznaczenie jest zawsze symbolem, odpłacić za Państwa poświęcenie i dzielność. Zadanie zostało wypełnione przez Państwa wzorowo.

Bartłomiej Sienkiewicz, Minister Spraw Wewnętrznych

Minister Bartłomiej Sienkiewicz zaznaczył również, że przyznana w Dniu Weterana odznaka jest nie tylko pamiątką, „ale także wyrazem wdzięczności Polski za to zadanie, które zostało przez Państwa wypełnione”. „Wszystkim serdecznie gratuluję i dziękuję za wypełnienie tego zadania” – powiedział minister Bartłomiej Sienkiewicz, dziękując odznaczonym funkcjonariuszom, jak również ich bliskim.

Odznakę honorową „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej” otrzymali: ppłk Andrzej Kondras, ppłk Robert Sójka, mjr Rafał Kosiński, por. Wojciech Bołotowicz, por. Tomasz Jackowicz, por. Tomasz Olesiejuk, por. Arkadiusz Sobczyk, ppor. Sławomir Doniecki, ppor. Jarosław Gomółka, ppor. Bartłomiej Hebda, ppor. Paweł Sęgnik, st. chor. Adam Zawadzki, chor. Ernest Jeziorski, mł. chor. Tomasz Goryca, mł. chor. Mateusz Perehubka, st. sierż. Paweł Iwiński, sierż. Marek Bajer, sierż. Artur Tafil, plut. Piotr Ceregra.

Odznaka honorowa „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej” jest nadawana weteranowi-funkcjonariuszowi albo weteranowi poszkodowanemu -funkcjonariuszowi w uznaniu jego zasług wykazanych podczas działań poza granicami kraju. Odznakę nadaje minister spraw wewnętrznych na wniosek: komendanta głównego policji, komendanta głównego Straży Granicznej, komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, szefa Biura Ochrony Rządu.

Odznaką jest krzyż maltański o wymiarach 40 mm x 40 mm, wykonany z metalu srebrzonego i oksydowanego. Na awersie w części centralnej odznaki znajduje się wizerunek czteropromiennej gwiazdy.

Odznaka honorowa „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej” została ustanowiona w 2011 roku. Odznakę wręcza się w Dniu Weterana Działań poza Granicami Państwa (29 maja).
 

Mapa serwisu