Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 17.06.2013

Drużyna dzieci z Polski – Mistrzem Świata w Piłce Nożnej

15 i 16 czerwca br. na stadionie Legii w Warszawie odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata Dzieci w Piłce Nożnej. Młodzi zawodnicy z całego świata rywalizowali o tytuł najlepszej drużyny globu. Mistrzem świata została polska drużyna. Drugie miejsce zajęły dzieci z Holandii, a trzecie – młodzi piłkarze z Rosji. Puchar drużyny Fair Play, od MSW otrzymał zespół z Tajlandii.

W pierwszych tego typu Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, w których uczestniczą dzieci z domów dziecka, wzięły udział 24 drużyny, w tym łącznie 250 młodych zawodników z Litwy, Luksemburga, Bułgarii, Słowacji, Rosji, Macedonii, Szwajcarii, Węgier, Słowenii, Francji, Bośni i Hercegowiny, Niemiec, Holandii, Polski, Tajlandii, Wietnamu, Madagaskaru, Czech, Finlandii, Białorusi, Zimbabwe, Argentyny, Estonii. Do tej pory odbyły się Mistrzostwa Polski oraz Mistrzostwa Europy z udziałem dzieci z domów dziecka. 

Widowisko na stadionie Legii w Warszawie oglądało w sumie około 3 tys. kibiców. Mistrzostwo Polski wywalczyła drużyna dzieci z Polski, na drugim miejscu byli młodzi piłkarze z Holandii, a na trzecim drużyna z Rosji. 

Drużyną Fair Play tych mistrzostw została jednogłośnie, decyzją wszystkich zawodników biorących udział w mistrzostwach, drużyna młodych piłkarzy z Tajlandii. Chłopcy ze zwycięskiego zespołu uczęszczają do szkoły im. Janusza Korczaka.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ufundowało dla laureatów trzech zwycięskich drużyn: z Polski, Holandii i Rosji oraz drużyny Fair Play z Tajlandii, odtwarzacze MP4. Ponadto drużyna z Tajlandii otrzymała od ministerstwa puchar drużyny Fair Play.

MSW, w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”, od 2011 roku współpracuje ze stowarzyszeniem „Nadzieja na Mundial”, podczas organizacji Mistrzostw Polski i Europy, nagradzając najlepszych zawodników i zwycięskie drużyny. 

Jedną z atrakcji Mistrzostw Świata był mecz „Polska vs. Reszta Świata”, rozegrany z udziałem zespołu Darka Dziewanowskiego, złożonego z byłych gwiazd drużyny narodowej i dzieci z dwóch polskich drużyn oraz zespołu z udziałem największych gwiazd światowej piłki i młodych zawodników ze wszystkich zagranicznych drużyn, biorących udział w zawodach. Mecz zakończył się wynikiem 6:4 dla reszty świata.

Pomysłodawcą i organizatorem Mistrzostw Świata jest Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”, które od 2010 roku przeprowadza turnieje piłkarskie dla dzieci z domów dziecka. Do tej pory odbywały się Mistrzostwa Polski i Europy w piłce nożnej. Mistrzostwa Świata, które odbyły się w weekend, to pierwsza tego typu impreza zorganizowana w takiej skali, z udziałem dzieci z domów dziecka.
 

  • Mistrzostwa Świata Dzieci w Piłce Nożnej
  • Mistrzostwa Świata Dzieci w Piłce Nożnej

Mapa serwisu