Święto Policji - Aktualności - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 20.07.2013

Święto Policji

"To dla mnie zaszczyt i honor, że przyszło mi nadzorować formację o tak szlachetnych celach. Gotowość poświęcenia życia to największy dar, jaki my - obywatele Rzeczypospolitej - możemy otrzymać od Policji" – powiedział Minister Bartłomiej Sienkiewicz podczas otwarcia centralnych uroczystości z okazji Święta Policji. Jest to już 94. rocznica powstania tej formacji.

Uroczystości rozpoczęły się na Zamku Królewskim, gdzie Szef MSW wręczył nominacje na wyższe stopnie policyjne oraz nagrodził funkcjonariuszy, którzy zaangażowani byli w zatrzymanie osoby podejrzanej o wywołanie fałszywych alarmów bombowych.

Minister Bartłomiej Sienkiewicz przypomniał, ze tylko w ciągu ostatnich 23 lat zginęło blisko 170 policjantów. Dodał, że prawdziwą ceną działalności policjantów jest ryzyko utraty życia. "To ryzyko utraty życia jest jednym z najpiękniejszych darów, jaki możemy dostać my obywatele Rzeczypospolitej, bo to właśnie gotowość podjęcia tego ryzyka powoduje, że żyjemy w spokojnym kraju" - powiedział Szef MSW.

Z Zamku Królewskiego uroczystości przeniosły się na Plac Zamkowy. Rozpoczął je występ orkiestr policyjnych. O godz. 13.45 nastąpiło oficjalne otwarcie Święta Policji – po złożeniu meldunku Prezesowi Rady Ministrów Donaldowi Tuskowi przez Komendanta Głównego Policji, przeglądzie pododdziałów i powitaniu z policjantami, nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt.

"Z okazji Święta Policji serdecznie dziękuję wszystkim policjantkom i policjantom, pracownikom Policji za wszystko, co robią dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju."– powiedział Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński.


Premier Donald Tusk przypomniał ostatnie sukcesy policji, w tym zatrzymanie podejrzanego o wywołanie fałszywych alarmów bombowych w 22 instytucjach w całym kraju pod koniec czerwca. - Rzadko kiedy spotykacie się z fanfarami na waszą cześć, ale pamiętajcie, że każdy obywatel w Polsce, który doświadczył czegoś złego od kogoś złego, myśli o was ciepło i z uznaniem - podkreślał Premier.


Minister Bartłomiej Sienkiewicz razem z Premierem Donaldem Tuskiem wręczyli także funkcjonariuszom-liderom programu „Policjant, którzy mi pomógł” algorytmy i kwestionariusze szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia. Rozpoczynający się właśnie w województwie lubuskim pilotażowy program ma na celu zapewnić skuteczniejszą ochronę osób najsłabszych – w szczególności dzieciom, kobietom oraz osobom starszym „Możemy dołożyć starań, by uratować chociaż kilka ludzkich istnień, próg domu nie może być barierą dla stosowania prawa” – powiedział Szef MSW. Więcej na temat algorytmów i kwestionariuszy pisaliśmy tu .  W ramach Programu „Policjant, który mi pomógł” nagradza się funkcjonariuszy osobiście zaangażowanych w pomoc osobom pokrzywdzonym w ramach przemocy domowej.

Na pl. Zamkowym do godziny 16.00 można było obejrzeć także wystawę policyjnego sprzętu i wyposażenia. Z bliska można było zobaczyć m.in. radiowozy i motocykle różnych typów, robota samobieżnego i wyposażenie funkcjonariusza z oddziału prewencji.

Drugi dzień centralnych obchodów policji odbędzie się jutro. O godzinie 12.30 na błoniach Stadionu Agrykola rozpocznie się piknik rodzinny, na którym zaprezentowane zostaną pokazy pododdziałów Policji oraz wystawy sprzętu policyjnego. O godz. 13.00 odbędzie się mecz piłkarski pomiędzy reprezentacjami polskiej i niemieckiej Policji.
 

Mapa serwisu