Uważaj nad wodą! - Aktualności - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 30.08.2013

Uważaj nad wodą!

Pomimo apeli o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Tylko w ostatni weekend utonęły kolejne 4 osoby. Pierwszy miesiąc tegorocznych wakacji to tragiczny bilans wypadków nad wodą: od początku lipca w Polsce utonęło 248 osób. Do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach, w rzekach, jeziorach i stawach.

Jak dotąd najtragiczniejszym dniem podczas tegorocznych wakacji był 28 lipca. Utonęło wtedy 19 osób. 

Od 1 maja tego roku w Polsce utonęło 392  osób. Z policyjnych statystyk z 2012 r. wynika, że do utonięć dochodzi najczęściej w rzekach, jeziorach , stawach i sadzawkach  oraz zalewach. Najrzadziej do śmiertelnych wypadków dochodzi na strzeżonych kąpieliskach i na basenach.

Coraz częściej ofiary to wypoczywające nad wodą dzieci i młodzież. Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i podległe służby apelują o rozwagę oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci bawiące się w wodzie oraz na brzegach rzek i zbiorników wodnych.

Przyczyny tragedii nad wodą to najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura, kąpiel w miejscach niestrzeżonych oraz niestety kąpiel po spożyciu alkoholu.

 

 

 

Policja apeluje, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

 

Mapa serwisu