Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 12.08.2013

Bartłomiej Sienkiewicz w „Sygnałach Dnia”

Bartłomiej Sienkiewicz był gościem w „Sygnałach Dnia” na antenie Programu I Polskiego Radia. Minister mówił m.in. o programie przeciwdziałania przemocy domowej, raporcie o stanie bezpieczeństwa w roku 2012, incydencie podczas meczu Lecha Poznań z Żaligirisem Wilno oraz kwestii używania fotoradarów stacjonarnych przez straże miejskie i gminne.

Szef MSW podkreślił, że resort którym kieruje ściśle współpracuje z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się przeciwdziałaniem przemocy domowej. Dotychczasowe wnioski z tej współpracy pokazują, że w przypadku interwencji wobec przemocy domowej bardzo dużo miejsca pozostaje dla uznania indywidualnego funkcjonariusza policji. Wdrażany przez MSW program pozwoli precyzyjnie podjąć decyzję o ewentualnej interwencji. „Musimy zrobić wszystko, żeby ratować chociaż kilka istnień ludzkich. Żeby uniemożliwić sytuację, w której dzieci są mordowane we własnych domach” – stwierdził szef MSW. W ramach programu funkcjonariusze otrzymają instrukcje wyjaśniające, jak interpretować znaki świadczące o tym, że mają do czynienia z zagrożeniem wymagającym interwencji. Algorytmy i kwestionariusze mają minimalizować dowolność w podejmowaniu decyzji. Ich celem jest również zapewnienie wsparcia policjantom, m.in. mają zlikwidować poczucie funkcjonariusza, że być może działa za szybko. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj . „Mam wrażenie, że jest to dobre rozwiązanie i że się sprawdzi w praktyce” – zakończył Minister. Planuje się, aby od początku nowego roku funkcjonariusze korzystali już z kwestionariuszy i algorytmów.

Musimy zrobić wszystko, żeby ratować chociaż kilka istnień ludzkich. Żeby uniemożliwić sytuację, w której dzieci są mordowane we własnych domach

Bartłomiej Sienkiewicz o programie przeciwdziałania przemocy domowej

Minister mówił także o opublikowanym przez MSW Raporcie o Stanie Bezpieczeństwa w Polsce w 2012 roku. Wynika z niego m.in., że w 2012 roku wzrosła ilość przestępstw związanych z przywłaszczeniem mienia. „Przypadki przywłaszczenia mienia zwykle są pochodną sytuacji gospodarczej, kryzysu czy wzrostu bezrobocia. Ponieważ ostatnio te czynniki nieco skoczyły do góry, widać to także po stronie tego bilansu.” – stwierdził Bartłomiej Sienkiewicz. Minister uważa, że jest to zjawisko przejściowe i że uda się osiągnąć właściwy dla Polski stan równowagi w tym zakresie.

Podczas audycji omawiano również kwestie wywieszenia przez kibiców Lecha Poznań transparentu antylitewskiego podczas meczu tego klubu z Żaligirisem Wilno. „Jak szefowie klubów i organizatorzy meczu będą chcieli mieć nadal taką publiczność jaką mają, to jesteśmy rzeczywiście w poważnym kłopocie, bowiem policja zgodnie z prawem, może wejść na stadion tylko kiedy organizator ją wezwie.” Minister dodał, że jeśli władze klubów nie zaczną prowadzić bardziej zdecydowanej polityki wobec środowisk kibolskich, wojewodowie dalej będą zamykali trybuny co niewątpliwie przełoży się na dochody drużyn piłkarskich. „Będziemy tą politykę prowadzić coraz bardziej rygorystycznie. W pewnym momencie kluby będą musiały zdecydować czy chcą mieć puste trybuny czy też zarabiać podczas meczów”. Minister zapowiedział, że zwróci się do władz UEFA z listem wskazującym na konieczność bardziej zdecydowanego działania w przypadkach obrazy uczuć religijnych bądź wprowadzenia elementów politycznych na meczach.

Bartłomiej Sienkiewicz odniósł się również do sprawy używania przez straże miejskie stacjonarnych fotoradarów. „Póki sąd nie zakwestionuje legalności używania przez straże miejskie fotoradarów stacjonarnych, tej praktyki nie porzucimy” – stwierdził szef MSW. Minister przypomniał, że fotoradary przyczyniły się m.in. do zmniejszenia prędkości na drogach co z kolei uratowało wiele ludzkich istnień.
 

Zapis całej rozmowy znajduje się na stronie: http://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/908159

Mapa serwisu