Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 16.08.2013

Obchody Święta Wojska Polskiego

W Warszawie, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, odbyły się centralne obchody Święta Wojska Polskiego. W uroczystościach udział wzięli między innymi prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.

Ministra Spraw Wewnętrznych reprezentował Marcin Jabłoński podsekretarz stanu w MSW. Podczas wystąpienia prezydent Bronisław Komorowski - zwierzchnik sił zbrojnych przypomniał, że w tym roku obchodzimy 90. rocznicę ustanowienia Święta Żołnierza Polskiego. Zaznaczył, że Bitwa Warszawska to jedno z najważniejszych zwycięstw w naszej historii. W wystąpieniu prezydent nawiązał do czasów współczesnych. – Mimo mniejszej liczebności armia dysponuje coraz większą skutecznością – zaznaczył Bronisław Komorowski. Przypomniał, że wojsko czeka reforma systemu dowodzenia.

Uroczystość zakończyła defilada, w której udział wzięły grupy rekonstrukcyjne prezentujące armię z różnych okresów historii Polski. Alejami przeszła między innymi piechota w mundurach wzór 1919, drużyna karabinów maszynowych oraz pododdział szwoleżerów.

Zaprezentowali się również współcześni żołnierze wraz ze sprzętem, który wykorzystywany jest obecnie w różnych rodzajach sił zbrojnych.   

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. 

Mapa serwisu