Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 19.08.2013

PESEL bezpieczny, czyli udany przeszczep serca Państwa

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych z sukcesem zakończyło operację przeniesienia kluczowych dla funkcjonowania kraju rejestrów do bezpiecznej lokalizacji. „Możemy powiedzieć, że w pewnym sensie przeszczepiliśmy serce państwa, które było w stanie przedzawałowym” – powiedział Minister Bartłomiej Sienkiewicz.

 • Podczas konferencji prasowej, o operacji mówili: Minister Bartłomiej Sienkiewicz, Wiceminister Rafał Magryś, Nikodem Bończa Tomaszewski, Dyrektor COI oraz Sebastian Zduńczyk, Dyrektor Pionu Eksploatacji Systemów w COI

...Mogło być tak:

 • pewnego dnia nie możemy załatwić prostej sprawy w banku czy urzędzie, bo nasz PESEL wyparował z systemu;
 • nasz paszport nic nie „mówi" urządzeniom na przejściu granicznym -jest pozbawioną rangi i wagi książeczką, krótko mówiąc, „To BYŁ paszport";
 • dane zawarte w naszych dokumentach osobistych stają się przedmiotem zainteresowania (albo nawet handlu) ze strony instytucji bądź firm, którym wcale nie zależy na naszym bezpieczeństwie;
 • w wypadku awarii systemu przepadamy my i wszelkie nasze urzędowe umocowania informatyczne (taka katastrofa Y2K na skalę jednego kraju)...

ALE TAK NIE BĘDZIE. Za to będą:

 • prostsze i szybsze procedury załatwiania spraw urzędowych;
 • bardziej przyjazne wzory dokumentów;
 • możliwość załatwiania wielu spraw urzędowych poza miejscem zamieszkania i przez Internet;
 • pełne bezpieczeństwo naszych danych osobowych.

Trzy miesiące przygotowań. Blisko 150 ludzi. Cztery dni wytężonej akcji wielu wyspecjalizowanych służb pod kierunkiem wiceministra Spraw Wewnętrznych Rafała Magrysia i zapobiegnięto zawałowi informatycznego serca Państwa, czyli bazy danych osobowych.

To nie scenariusz fikcyjnego thrillera, ale prawda o pierwszej takiej akcji w wolnej Polsce, oznaczonej najwyższym priorytetem.

Ryzyko awarii serwerów, utrzymujących m.in. ewidencję PESEL i paszportów, od wielu lat rosło w dużym tempie i osiągnęło stan krytyczny. Okablowanie sieci teleinformatycznej miało niepełną dokumentację, brakowało systemów kopii zapasowych i procedur na wypadek katastrofy systemu, a zbyt wiele jego elementów było uzależnionych od podmiotów zewnętrznych.

 W tej chwili możemy powiedzieć, że rejestry państwowe pierwszy raz są w pełni zabezpieczone

Rafał Magryś o relokacji rejestrów

Wszystkie dane o obywatelach mogły zostać zniszczone bądź nawet utracone.

W tym celu resort podjął się zadania relokacji całej infrastruktury technicznej, utrzymującej najważniejsze rejestry państwowe. Przy współdziałaniu Centrum personalizacji Dokumentów, Centralnego Ośrodka Informatyki, Policji i Biura Ochrony Rządu, w ciągu trzech miesięcy przygotowano, a następnie w ciągu czterech dni, między 14 a 17 sierpnia, przeprowadzono udaną relokację. W tych kluczowych dniach spersonalizowano oczekujące na wydanie nowe dowody osobiste, przygotowano procedurę wydawania tymczasowych paszportów oraz potwierdzono procedurę tworzenia tzw. żywych kopii danych osobowych, służących do pełnego ich odtworzenia w razie zniszczenia lub utraty.

„Decyzja o relokacji, nie byłą decyzją która zapadła w ramach brawury czy ryzyka. Zrobiliśmy doskonałe rozpoznanie już w zeszłym roku, opracowując program naprawczy, który mówił w jaki sposób należy zrealizować projekty IT w Ministerstwie” – powiedział Rafał Magryś, Podsekretarz Stanu w MSW. – „Sama relokacja trwała tylko w kilka dni, natomiast cały proces przygotowywany był w przeciągu kilku miesięcy, przez sztab ludzi, który doskonale wiedzą jak przeprowadzać tego typu operacje. Udało nam się zgromadzić najlepszych specjalistów dostępnych w administracji publicznej jak i ściągnąć podwykonawców z innych instytucji. W tej chwili możemy powiedzieć, że rejestry państwowe pierwszy raz są w pełni zabezpieczone” – dodał wiceminister MSW.

Relokacja serwerów to pierwszy etap realizacji projektu pl.ID. Kolejne etapy to:

 • modernizacja Centrum Przetwarzania Danych dla zapewnienia najwyższego stopnia bezpieczeństwa (koniec 2013);
 • budowa nowoczesnych systemów, obsługujących systemy PESEL, bazę USC i ewidencję dowodów osobistych (połowa 2014);
 • powstanie Zintegrowanej Struktury Rejestrów Państwowych (koniec 2014);
 • uruchomienie nowego systemu w 2500 gminach kraju (koniec 2014).

Mapa serwisu