Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 23.08.2013

MSW skierowało list do Michela Platiniego szefa UEFA

Zgodnie z zapowiedzą Ministra Bartłomieja Sienkiewicza MSW skierowało list do Michela Platiniego szefa UEFA. W piśmie MSW oczekuje włączenia się UEFA i PZPN w aktywne działania mające wyeliminować ze stadionów zachowania ksenofobiczne.

  • By Carte [CC-BY-SA-3.0 ] via Wikimedia Commons

List to pokłosie incydentu, który wydarzył się 8 sierpnia podczas meczu Lecha Poznań z  zespołem „Żalgiris” Wilno. Na spotkaniu kibice wywiesili na trybunach transparent obrażający Litwinów.

Minister w liście napisał, że oczekuje wsparcia działań organów państwa odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego zarówno przez Polski Związek Piłki Nożnej, jak i UEFA. Zwraca też uwagę, że zgodnie z polskim prawem za bezpieczeństwo na imprezie masowej odpowiada organizator.

W liście skierowanym do Michela Platiniego minister informuje o „całkowitej dezaprobacie strony polskiej wobec tego rodzaju zachowań”. Zapewnia, że rząd polski będzie dążył do wyeliminowania takich zjawisk oraz do egzekwowania prawa wobec sprawców takich działań.

Minister chce podjąć aktywną współpracę z UEFA. Wspólne działania mają doprowadzić do skutecznej eliminacji podobnych zjawisk w przyszłości. Chodzi między innymi o incydenty na tle etnicznym, politycznym, wyznaniowym.

List podpisał Marcin Jabłoński wiceminister spraw wewnętrznych, który jest też przewodniczącym Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych. 

Mapa serwisu