Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 11.09.2013

Policyjny śmigłowiec ratuje turystów

53 turystów uratowano w czasie ostatnich wakacji z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca zastępującego remontowaną maszynę TOPR. Konserwacja helikoptera, który na co dzień wykorzystują TOPR-owcy możliwa jest dzięki pieniądzom przekazanym przez MSW.

Śmigłowiec w sumie w powietrzu spędził prawie 70 godzin. Policjanci wspólnie z ratownikami przeprowadzili 56 akcji ewakuacyjno - ratowniczych, dzięki którym uratowano 53 osoby. Tatrzański Park Narodowy ocenia, że podczas wakacji w górach codziennie przebywało 18 tysięcy turystów. Pomiędzy 12 a 18 sierpnia w  Tatrach mogło być nawet około 200 tys. osób. 

Żeby maszyna mogła sprawnie działać podczas akcji ratowniczych w górach Policja wyposażyła helikopter w dźwig pokładowy, który umożliwia wciągnięcia ratownika i osoby poszkodowanej na pokład. Ratownicy zadbali o specjalne olinowanie, nosze, defibrylator i inne przedmioty niezbędne do udzielania pomocy.

Remont śmigłowca TOPR-u  został zaplanowany na kilka miesięcy, dlatego policyjna maszyna jeszcze po wakacjach będzie stacjonować w Zakopanem.

Przykłady akcji z użyciem policyjnego śmigłowca

 • 6 lipca do dyżurnego na Hali Gąsienicowej dotarła informacja o porażeniu piorunem dwóch osób: kobiety i mężczyzny. Oboje stracili przytomność, dodatkowo u mężczyzny nastąpiło zatrzymanie akcji serca. Po udzieleniu pierwszej pomocy, poszkodowanych przetransportowano śmigłowcem do szpitala. Akcja była w trudnych warunkach, we mgle i deszczu;
   
 • 8 lipca uratowano mieszkańca Krakowa, który latając na paralotni nad Mszaną Dolną, wpadł na przewody wysokiego napięcia. Miał poparzone 70 % powierzchni ciała. Poszkodowanego w ciężkim stanie przetransportowano śmigłowcem do szpitala;
   
 • 27 lipca uratowano grotołaza, który spadł z kilku metrów w jaskini pod Piętrową Studnią, doznając urazu kręgosłupa i tracąc przytomność. Akcja ratunkowa była bardzo skomplikowana i trudna. Śmigłowiec wykonał łącznie 18 lotów transportowych, przewożąc 34 ratowników TOPR ze specjalistycznym sprzętem. Po wyciągnięciu grotołaza z jaskini, przetransportowano go śmigłowcem do szpitala;

Wspieramy TOPR i GOPR                       

Warto przypomnieć, że na początku roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podpisało umowy z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym na realizację zadań z zakresu ratownictwa górskiego w 2013 roku. Dzięki temu TOPR może liczyć na dwie dotacje na łączną kwotę 3 mln 900 tys. zł, w tym 2 673 993 zł na prowadzenie działań ratowniczych w górach i 1 226 007 zł na utrzymanie śmigłowca „Sokół”.

Z kolei na jego remont maszyny MSW przekazało 2 986 072 zł. Pieniądze na ten cel pochodzą głównie z rezerwy ogólnej budżetu państwa.

Natomiast GOPR otrzymał na swoją działalność dotację w wysokości 6 mln 350 tys. zł.

W budżecie państwa na 2013 rok, na realizację zadań z zakresu ratownictwa górskiego, przewidziano kwotę łącznie 10 mln 250 tys. zł.

 • www.policja.pl
 • www.policja.pl
 • www.policja.pl
 • www.policja.pl

Mapa serwisu