Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 02.10.2013

Bartłomiej Sienkiewicz w Radio Zet: „Patologii społecznej nie da się wyeliminować w ramach jednego ruchu”

Minister Bartłomiej Sienkiewicz był gościem Moniki Olejnik w Radio Zet. Szef MSW mówił m.in. o walce z patologią społeczną, incydencie na stadionie Lecha Poznań, zatrzymaniu księdza Gila oraz o nadzorze nad Służbą Kontrwywiadu Wojskowego.

Minister poinformował, że policja przekazała materiały audio i video z meczu Lech Poznań – Widzew Łódź do prokuratury. Podkreślił również, że ocena i kwalifikacja karna tego czynu leży w gestii prokuratury w Poznaniu. „Prokuratura musi zdecydować czy mieliśmy do czynienia z naruszeniem kodeksu karnego. My dostarczyliśmy dowody w postaci nagrania.”  – powiedział szef MSW.

Podczas rozmowy poruszona została również kwestia walki z patologią społeczną. Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że w tej sprawie widać pierwsze efekty - od paru miesięcy w Białymstoku nie doszło do żadnego poważnego incydentu rasistowskiego. „Patologia społeczna nie jest do wyeliminowania w ramach jednego ruchu. To jest szereg działań. W ciągu kilku miesięcy udało się pospinać różnego rodzaju instytucje, które do tej pory nie zawsze potrafiły koordynować swoją działalność w tej sprawie.” – stwierdził minister. Dodatkowo podkreślił, że w niektórych miejscach, w których dochodziło do incydentów udało się zepchnąć patologię na margines. 

Minister Sienkiewicz zdementował także informacje jakoby chciał podporządkować sobie Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. „W imieniu premiera wykonuje funkcję koordynatora służb specjalnych, więc o jakimkolwiek podporządkowaniu mowy nie ma. Służby Wojskowe mają swojego nadzorcę w postaci ministra obrony narodowej i on je rozlicza ze swoich działań” – podkreślił minister.

W studio szef MSW mówił także o dzisiejszym zatrzymaniu księdza Gila. Podkreślił, że Policja miała informacje dotyczące miejsc pobytu księdza. „W tej sprawie Policja wykonuje czynności pomocnicze, ponieważ gospodarzem tej sprawy jest prokuratura” – powiedział Minister Sienkiewicz. Podkreślił również, że ksiądz Gil jest podejrzewany o popełnienie przestępstw na niepolskich obywatelach i nie na terytorium RP. „W momencie gdyby okazało się, że jest inaczej cała procedura wyglądała by także zdecydowanie inaczej. Czekamy na decyzję prokuratury w tej sprawie” – stwierdził Bartłomiej Sienkiewicz. 

Mapa serwisu