Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 08.10.2013

Bartłomiej Sienkiewicz w „Sygnałach dnia” – „Istotą pracy Policji jest to, aby była skuteczna”

Minister Bartłomiej Sienkiewicz był gościem Krzysztofa Grzesiowskiego w radiowej jedynce. Szef MSW mówił m.in. o interwencji policjantów w Bytowie oraz o programie przeciwdziałania przemocy domowej. „Rocznie Policja podejmuje około 10 milionów interwencji. I wśród tej wielkiej liczby oczywiście mogą się znaleźć również mniej udane” – powiedział minister.

Bartłomiej Sienkiewicz podczas rozmowy podkreślił, że  interwencja policjantów z Bytowa była  skuteczna, a zatrzymany mężczyzna został ukarany grzywną. Przyznał jednocześnie, że incydent pokazał pewne braki w wyszkoleniu, jednak komendant wojewódzki w Gdańsku podjął już decyzję o dodatkowym przeszkoleniu wszystkich funkcjonariuszy w zakresie interwencji.

„To, co mnie najbardziej w tej historii uderzyło, to taki powszechny śmiech z funkcjonariuszy, którzy próbują egzekwować prawo i skutecznie to w końcu zrobili. To,  że widać braki w wyszkoleniu, to, że ich łączna waga była chyba mniejsza od wagi tego człowieka, z którym się zmagali, to jest, prawdę mówiąc, taka okoliczność dodatkowa, ale w finale ten człowiek został ukarany grzywną, przekroczył prawo, nie podporządkował się poleceniom Policji” – podkreślił szef MSW.

W studio redaktor Grzesiowski oraz minister Sienkiewicz rozmawiali także o programie przeciwdziałania przemocy domowej. Niedawno w województwie lubuskim zakończył się pilotaż programu. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.  Szef MSW poinformował, że w przyszłym tygodniu otrzyma raport podsumowujący pilotaż . „Z pierwszych takich danych, jakie mamy, to jest zdecydowany wzrost założenia tak zwanych niebieskich kart, czyli systemu ostrzegawczego dotyczącego przemocy domowej. To jest ponad 40 potencjalnych sprawców wyprowadzonych z miejsca przestępstwa na mocy tego kwestionariusza” – powiedział minister. 

Mapa serwisu