Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 08.10.2013

Trzecia edycja akcji „Nie dla czadu”

Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w MSW wspólnie z Wiesławem Leśniakiewiczem, komendantem głównym PSP zainaugurowali tegoroczną, trzecią już, edycję akcji informacyjnej „Nie dla czadu”. Akcji, w ramach której informujemy m.in. jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla. Tylko ostatni sezon grzewczy 2012/2013 to ponad 3,8 tysięcy zdarzeń z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało ponad 2,2 tys. osób, a 91 straciło życie.

Akcja informacyjna „Nie dla czadu” związana jest z rozpoczęciem sezonu grzewczego. W ramach akcji informujemy, czym jest czad i jak można zapobiegać zatruciom tlenkiem węgla.

Do większości zatruć dochodzi, ponieważ nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo niebezpieczne mogą być stosowane przez nas od lat praktyki dotyczące np. uszczelniania okien, czy też zaniedbania związane z przeglądem stanu technicznego przewodów kominowych i wentylacyjnych. "80% przypadków śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla ma miejsce tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej, czyli w naszych domach i mieszkaniach" – podkreślił podczas konferencji Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w MSW.

Kiedy po raz pierwszy rozpoczynaliśmy akcję „Nie dla czadu” było wówczas prawie 116 ofiar śmiertelnych. Natomiast w ostatnim sezonie grzewczym, na przełomie 2012/2013 ofiar było 91. Mamy prawie 10% spadek liczby ofiar śmiertelnych – powiedział Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny PSP.

W akcję „Nie dla czadu” włączył się Program I Polskiego Radia, na antenie którego będą odbywać się cykliczne audycje o zagrożeniu i sposobach zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla. Podczas tych audycji słuchacze Polskiego Radia będą mogli otrzymać czujki tlenku węgla. "W tym roku resort spraw wewnętrznych przeznaczył 25 tys. zł na zakup czujek " – powiedział Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w MSW.

Obok inauguracji kampanii „Nie dla czadu” rozpoczęła się także dwudniowa międzynarodowa konferencja pt. „Czujka dymu i czujnik tlenku węgla, czyli mała inwestycja w duże bezpieczeństwo”.

Uczestnicy konferencji rozmawiają o skutecznych metodach zmniejszenia liczby ofiar zatruć tlenkiem węgla oraz pożarów. Do jednej z najskuteczniejszych metod należy instalowanie w mieszkaniach czujek dymu oraz czujników tlenku węgla. "Niewielka, niedroga inwestycja w małe urządzenie może spowodować, że czyjeś życie zostanie uratowane, ponieważ człowiek otrzyma wcześniejsze ostrzeżenie o zagrożeniu"– powiedział minister Stanisław Rakoczy.

W trakcie konferencji zaprezentowane będą doświadczenia innych państw Unii Europejskiej, w których udało się znacząco ograniczyć liczbę ofiar pożarów i tlenku węgla.

Przewidziano wystąpienia ekspertów straży pożarnej z kraju i zagranicy (Estonia, Finlandia, Holandia, Wielka Brytania) środowiska medycznego, mediów publicznych, instytucji zajmujących się promowaniem bezpieczeństwa. Zaprezentowane zostaną również wyniki badań przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia dot. problematyki zatruć tlenkiem węgla.

 

Mapa serwisu