Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 10.10.2013

Wiceminister Jabłoński o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

- Kluczową kwestią jest ochrona przed przemocą najsłabszych, szczególnie dzieci – powiedział wiceminister Marcin Jabłoński w programie Echa Dnia na antenie TVP Regionalna. Rozmowa poświęcona było pilotażowemu programowi przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

- Potrzebne są zdecydowane reakcje w kwestii przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jesteśmy przekonani że Policja, która jest największą formacją mundurową w Polsce, może w tym pomóc – powiedział wiceminister Marcin Jabłoński.

We wrześniu w województwie lubuskim policja realizowała pilotaż związany z zapobieganiem przemocy domowej. - Funkcjonariusze otrzymali instrukcje postępowania, którymi powinni posługiwać się na miejscu zdarzenia, gdzie zachodzi podejrzenie, że doszło do przypadku przemocy w rodzinie – wyjaśnił wiceszef MSW. - Chodzi o to, żeby wszyscy policjanci na podstawie właściwego algorytmu działali w taki sam sposób – powiedział Marcin Jabłoński.

- Wiemy, że takie duże programy warto przetestować, stąd najpierw pilotaż w jednym regionie. Takie działanie pozwala przygotować katalog rozwiązań, który po dopracowaniu można zastosować w skali całego kraju – podkreślił wiceminister. Dodał, że w ciągu miesiąca policjanci z województwie lubuskiego zatrzymali kilkudziesięciu sprawców przemocy domowej. – Udało się to zrobić zanim doszło do tych najtragiczniejszych zdarzeń. Trzeba pamiętać, że kluczową kwestią jest ochrona przed przemocą najsłabszych, szczególnie dzieci - tłumaczy wiceszef MSW.

Od 15 października 2013 r. do 15 grudnia 2013 r. Stowarzyszenie „Niebieska Linia” wspólnie z KGP prowadzić będą szkolenia dla policjantów na terenie pozostałych 15 województw w ramach akcji przeszkolonych zostanie ok. 27 tys policjantów. Z przygotowanych i przetestowanych w lubuskim algorytmów policjanci z całego kraju zaczną korzystać od nowego roku.

Program można zobaczyć tutaj.

 

 

  • Minister Marcin Jabłoński w programie Echa Dnia

Mapa serwisu