Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 18.10.2013

Bartłomiej Sienkiewicz w „Kontrwywiadzie” RMF FM

Minister Bartłomiej Sienkiewicz był gościem redaktora Konrada Piaseckiego w programie „Kontrwywiad” na antenie radia RMF FM. Szef MSW mówił m.in. o zbliżającym się Marszu Niepodległości.

W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości 11 listopada oraz z organizowanym corocznie Marszem Niepodległości minister Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że oczekuje od manifestantów pełnej współpracy, tak aby na ulicach nie doszło do zamieszek. „Sytuacja kiedy 11 listopada zmienia się w gigantyczną zadymę jest niedopuszczalna. (...)My jesteśmy od tego, aby utrzymać porządek na ulicach i będziemy to robić według takiego planu jaki jest przyjęty na tego rodzaju okoliczności” – powiedział Minister Bartłomiej Sienkiewicz. Szef MSW stwierdził także, że powoływanie przez samych organizatorów straży do ochrony marszów to normalna procedura. „Zalecam narodowcom, aby wzięli przykład ze związków zawodowych, które we wrześniowych manifestacjach dały dowód i odpowiedzialności i pewnego wzorowego systemu współpracy z policją. Dzięki temu było spokojnie na ulicach. Oczekuję tego samego od manifestantów 11 listopada” – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz.  Dodatkowo minister przypomniał, że rozporządzenie, które zobliguje żandarmerię wojskową do pomocy policji 11 listopada jest standardową procedurą, która była  w przeszłości wielokrotnie używana.

Szef MSW powiedział również, że policja zwróciła się do prokuratury w Sokółce z prośbą o ocenę czy zapowiedź uboju rytualnego nie wymaga wszczęcia postępowania lecz prokuratura odmówiła. „Policja wykonała rutynowe czynności i nic więcej w tej sprawie nie ma do zrobienia” – stwierdził szef MSW.  

Minister po raz kolejny podkreślił, że nie zamierza podporządkowywać sobie służb specjalnych. „Pełnię funkcję koordynatora służb specjalnych powierzoną mi przez Premiera – w jego imieniu i tylko na jego rzecz”

Minister Bartłomiej Sienkiewicz powiedział także, że nie widzi możliwości zalegalizowania rac na stadionach. „Gdyby tu chodziło wyłącznie o oprawę meczu, można by pomyśleć o tym jak to zjawisko zalegalizować. Problem polega na tym, że te race nie tylko są odpalane, ale także są rzucane” – powiedział Minister. Dodatkowo przypomniał, że na stadionach zdarzają się przypadki przypaleń z powodu odpalanych rac. 

Mapa serwisu