Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 22.10.2013

„Krzyże Zasługi za Dzielność” – Bohaterowie naszych czasów

Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych przyzna w czwartek (24 października) 30 funkcjonariuszom służb podległych resortowi odznaczenie za odwagę czy pomoc drugiemu człowiekowi w każdej sytuacji – „Krzyże Zasługi za Dzielność”. Uroczystość odbędzie się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Szef MSW wręczy również 5 funkcjonariuszom Komendy Głównej Policji: Złote, Srebrne i Brązowe „Krzyże Zasługi”.

  • BARTOSZ KRUPA/EASTNEWS

Odznaczenie - „Krzyże Zasługi za Dzielność” - otrzyma 15 funkcjonariuszy policji, 12 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz 3 funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy uratowali życie i zdrowie osobom poszkodowanym. Minister Bartłomiej Sienkiewicz wręczy także 5 funkcjonariuszom Komendy Głównej Policji: Złote, Srebrne i Brązowe „Krzyże Zasługi”.

Bohaterscy mundurowi, którzy zostaną odznaczeni przez szefa MSW „Krzyżem Zasługi za Dzielność” podejmowali interwencje zarówno w czasie służby, jak i poza nią, często z narażeniem własnego życia. Nieśli pomoc zarówno ofiarom pożarów, jak i tonącym.

Nie zważając na niebezpieczeństwo oraz zagrożenie własnego zdrowia i życia, ratowali tonących z rwącej rzeki, pomagali ludziom z płonących budynków, ofiarom zatrucia tlenkiem węgla, czy niepełnosprawnym pasażerom autokaru.

Odznaczenie „Krzyżem Zasługi za Dzielność” otrzymają m.in. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim. Funkcjonariusze, z narażeniem własnego życia, podjęli próbę ugaszenia pożaru autokaru, który przewoził grupę, w większości niepełnosprawnych pasażerów. Z silnika autokaru wydobywał się ogień, który szybko rozprzestrzeniał się. Policjanci ewakuowali z autokaru ponad 40 niepełnosprawnych osób i wspólnie ze strażakami i miejscową ludnością zorganizowali bezpieczne miejsce pobytu, do czasu przyjazdu transportu zastępczego. Nie zważając na własne bezpieczeństwo, policjanci wykazali się dużym zaangażowaniem w ratowaniu ludzkiego życia.

Wielką odwagą wykazał się także funkcjonariusz chor. Tomasz Bąbel, ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, który poza służbą, będąc świadkiem zdarzenia, podjął natychmiastową akcję ratunkową wobec poszkodowanego, który wpadł pod lód. Dzięki błyskawicznej reakcji wyciągnął tonącego na brzeg i udzielił mu natychmiastowej pomocy medycznej.

„Krzyż Zasługi za Dzielność” otrzyma także strażak Michał Górski, z Komendy Miejskiej PSP w Bydgoszczy, który uratował matkę i czworo dzieci z zadymionego przez pożar budynku mieszkalnego. Bohaterski strażak bez żadnego zabezpieczenia uratował uwięzioną na wyższych kondygnacjach kobietę i jej kilkuletnie dzieci. Dzięki odwadze i determinacji funkcjonariusza zdołano uratować wszystkich poszkodowanych w pożarze.

„Krzyże Zasługi za Dzielność” to odznaczenia przyznawane policjantom, strażakom, a także strażnikom granicznym m.in. za odwagę i czyny z narażeniem własnego życia lub zdrowia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.

Odznaczenia są nadawane przez prezydenta, na wniosek szefa MSW.

Rokrocznie minister spraw wewnętrznych występuje do prezydenta o odznaczenie kilkudziesięciu funkcjonariuszy.

„Krzyż za Dzielność” został ustanowiony w roku 1928 przez prezydenta Ignacego Mościckiego.

Uroczystość odznaczenia „Krzyżami Zasługi za Dzielność” odbędzie się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych 24 października br., o godz. 12.00. W trakcie spotkania, będzie możliwość indywidualnej rozmowy z policjantami, strażakami i strażnikami granicznymi. 

Mapa serwisu