Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 24.10.2013

Wiceminister Marcin Jabłoński w Sejmie o przygotowaniach do 11 listopada

- Robimy wszystko, żeby 11 listopada było bezpiecznie i spokojnie. Dlatego od dłuższego czasu wspólnie z podległymi służbami podejmujemy szereg działań, żeby ten cel osiągnąć - powiedział Marcin Jabłoński wiceszef MSW na posiedzeniu sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.

Posiedzenie komisji poświecone było przygotowaniom służb do zapewnienia bezpieczeństwa 11 listopada. W dniu Święta Niepodległości w Warszawie rozpocznie się Szczyt Klimatyczny. W dyskusji w sejmie uczestniczyli też szefowie służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa między innymi Policji, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej.

Marcin Jabłoński przypomniał, że decyzja o terminie szczytu została podjęta w Poznaniu jeszcze w 2008 roku.

Wiceszef MSW poinformował posłów, że ministerstwo powołało grupę roboczą, do której weszli przedstawiciele resortu i podległych służb. - Pozwoli to na sprawny przepływ informacji o planowanych zgromadzeniach i stanie gotowości służb – powiedział M. Jabłoński.  Odprawa, która podsumuje przygotowania zaplanowana została na 6 listopada w Legionowie. To tam czasie COP 19 działać będzie centrum dowodzenia, w którym współpracować będą ze sobą przedstawiciele wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

W związku z organizacją szczytu klimatycznego od 8 do 23 listopada przywrócona zostanie kontrola na granicach wewnętrznych. Dzięki temu łatwiejsze będzie ewentualne zatrzymanie osób, które mogą stworzyć potencjalne zagrożenie w czasie trwania szczytu. Warto podkreślić, że decyzja ta nie będzie miała wpływu na swobodę poruszania się obywateli i turystów. Kontrole graniczne będą realizowane w sposób wyrywkowy. Podobne rozwiązanie zastosowano podczas EURO 2012.

- Nie będzie zgody ani na agresywne protesty obrońców klimatu, ani na zakłócanie polskiego Święta Niepodległości przez zagranicznych bojówkarzy – podkreślił M. Jabłoński. - 11 listopada każdy w Polsce będzie miał prawo zademonstrować swoje uczucia patriotyczne w granicach określonych przepisami prawa – dodał.

Wiceminister przypomniał również, że pomoc Żandarmerii Wojskowej w zabezpieczeniu dużych imprez jest działaniem standardowym. W ciągu ostatnich 8 lat takie zarządzenie było podpisywane przez premiera ośmiokrotnie.

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy nie będzie wyrażał zgody na przecinanie się lub pokrywanie tras demonstracji. - Naszym celem jest powtórzenie wzorowej współpracy wszystkich podmiotów, którą mogliśmy obserwować podczas wrześniowych protestów związkowych – powiedział M. Jabłoński.

 

  • STANISLAW KOWALCZUK/EASTNEWS

Mapa serwisu