Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 06.11.2013

Odprawa Ministra Bartłomieja Sienkiewicza z szefami podległych służb przed Konferencją Klimatyczną

W Policyjnym Centrum Dowodzenia w Legionowie odbyła się odprawa Bartłomieja Sienkiewicza z szefami podległych służb. Podczas spotkania przedstawiono stan przygotowań do zabezpieczenia Szczytu Klimatycznego ONZ w Warszawie. Szef resortu spotkał się też z funkcjonariuszami pełniącymi służbę w Centrum.

  • fot. policja.pl
  • fot. policja.pl
  • fot. policja.pl
  • fot. policja.pl
  • fot. policja.pl

- Jestem przekonany, że zdolność do poradzenia sobie z wyzwaniami bierze się m.in. ze zdolności do koordynacji między poszczególnymi służbami i formacjami – stąd waga tego centrum - powiedział Minister Spraw Wewnętrznych. – Jestem przekonany, że zarówno Policja, jak i inne służby, są absolutnie przygotowane na wszystkie warianty i wydarzenia, jaki się mogą wiązać z przebiegiem zarówno 11 listopada, jaki i konferencji klimatycznej – dodał Bartłomiej Sienkiewicz. Szef resortu powiedział też: - Będą oczywiście gorące godziny. Mam nadzieje, że jak zwykle w takich sytuacjach funkcjonariusze wykażą się opanowaniem, spokojem i profesjonalizmem, które charakteryzują zarówno formacje policyjne, jak i formacje współpracujące z Policją. Dziękuję bardzo i życzę powodzenia.

Następnie głos zabrał Marcin Jabłoński, Podsekretarz Stanu w MSW. – Jesteśmy po ostatnim spotkaniu przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego. Przedstawiciele wszystkich formacji, służb i instytucji, zaangażowanych w prawidłowy przebieg szczytu klimatycznego, zapewnili o tym, iż zrobili wszystko, by zadbać o bezpieczeństwo publiczne i podjąć współpracę z organizatorami – powiedział Marcin Jabłoński. Dodał też, że ta współpraca jest bardzo ważna, bo chodzi także o bezpieczeństwo uczestników szczytu, który ma być kilkanaście tysięcy. 

Komendant Główny Policji omówił założenia Operacji Policyjnej „Klimat”. – Policja angażuje duże siły w to przedsięwzięcie, wszystko po to, by było bezpiecznie, po to, by manifestacje mogły odbywać się spokojnie i żeby nie doszło do żadnych incydentów – powiedział nadinsp. Marek Działoszyński. Szef Policji podkreślił rolę rozmów z organizatorami wszystkich manifestacji i podkreślił wsparcie Miasta Stołecznego Warszawy w tym zakresie. – Dzisiejsza odprawa sztabowa była prowadzona pod kątem ostatnich uszczegółowień i uzgodnień między poszczególnymi służbami – podsumował komendant główny.  

Aby zapewnić prawidłową organizację i koordynację zabezpieczenia szczytu powołano, decyzją Komendanta Głównego Policji, Policyjne Centrum Dowodzenia (PCD), które mieści się w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie – działa ono od 2 listopada.

PCD stanowi ośrodek zarządzający działaniami policyjnymi w czasie szczytu. Są w nim podejmowane decyzje i wymieniane informacje o prowadzonych przedsięwzięciach. Ważnym zadaniem PCD jest też współdziałanie ze służbami i instytucjami pozapolicyjnymi.

PCD od 7 listopada będzie pracować nieprzerwanie na dwóch zmianach – na każdej z nich Centrum będzie obsługiwało 48 osób.

W zabezpieczeniu szczytu klimatycznego w sumie będzie zaangażowanych około 2900 policjantów wsparcia. Będą to m.in. policjanci oddziałów prewencji, ruchu drogowego, służby kryminalnej, antyterroryści, minerzy i pirotechnicy.

Zaproszeni goście mogli zobaczyć też przygotowania oddziałów prewencji Policji do prowadzenia działań podczas ewentualnego zakłócenia ładu i porządku publicznego.

W spotkaniu, oprócz Ministra Spraw Wewnętrznych, uczestniczyli m.in.  Podsekretarz Stanu w MSW  Marcin Jabłoński, Komendant Główny Policji  nadinsp. Marek Działoszyński, jego zastępca nadinsp. Krzysztof Gajewski, a także zaproszeni goście z formacji i służb zaangażowanych w zabezpieczenie szczytu ONZ.

źródło: policja.pl

Mapa serwisu