Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 15.11.2013

Wiceminister Stanisław Rakoczy: „Funkcjonują sprawdzone procedury, to było widać w Jankowie Przygodzkim”

Od strony logistycznej jesteśmy dobrze przygotowani na takie wydarzenia, jak to w Wielkopolsce. Od początku akcji każdy robił swoje – powiedział w TVP Info wiceminister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy na temat akcji w Jankowie Przygodzkim, gdzie doszło do wybuchu gazociągu wysokiego ciśnienia.

  • fot. AP/FOTOLINK

Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w MSW podkreślił, że akcja strażaków była przeprowadza wzorowo „Od przełomu wieków funkcjonuje w Polsce Krajowy System Ratowniczo Gaśniczy, który jest elementem, zawsze pojawiającym się w tego typu sytuacjach. To jest 500 jednostek Ratowniczo-Gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej  i blisko 4 tys. jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej włączonej do Krajowego Systemu.” ­– powiedział wiceminister. Jeszcze w nocy z 14 na 15 listopada trwała akcja kontrolowanego wypalania gazu. Ostatecznie pożar został ugaszony w piątek rano. Na miejscu działało w sumie ponad 50 jednostek straży pożarnej (PSP i OSP).  W wyniku zdarzenia śmierć poniosły 2 osoby, a 14 zostało rannych.

Minister podkreślił także doskonałą współpracę służb na miejscu zdarzenia – „Bardzo pomogli policjanci, którzy bardzo dobrze wywiązali się ze swoich obowiązków. Policjanci pilnowali porządku na miejscu zdarzenia i pilnowali tego, aby zalecenia dowodzącego akcją były wykonywane.” – powiedział Stanisław Rakoczy. W akcji brało udział około 100 policjantów.

„Przede wszystkim chciałbym wyrazić współczucie wszystkim poszkodowanym, zwłaszcza rodzinom ofiar” – zakończył wiceminister spraw wewnętrznych.

Cała rozmowa dostępna jest tutaj 

Mapa serwisu