Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 12.12.2013

Polskie służby będą współpracowały w zakresie szkoleń ze służbami Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru

Współpraca szkoleniowa służb to efekt wizyty wiceministra spraw wewnętrznych Piotra Stachańczyka w Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jest w składzie polskiej delegacji, która towarzyszy prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu w oficjalnej wizycie na Półwyspie Arabskim.

  • fot. STANISLAW KOWALCZUK/Eastnews

Głównymi celami wizyty prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich są m.in. rozwój inwestycji i współpracy gospodarczej, wojskowej, kulturalnej i naukowej, jak również rozwój współpracy szkoleniowej służb porządku publicznego Polski i krajów Zatoki Perskiej.

Aby zrealizować założenia współpracy resortów spraw wewnętrznych 9 grudnia wiceminister Piotr Stachańczyk podpisał ze stroną katarską List intencyjny między Ministrem Spraw Wewnętrznych Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Spraw Wewnętrznych Państwa Kataru o współpracy w zakresie szkoleń służb porządku publicznego. Zgodnie z zapisami listu obydwa kraje podejmą się organizacji systemu wymiany szkoleniowej dla policji, straży granicznej i straży pożarnej. Dla strony katarskiej niezwykle istotne są doświadczenia polskich służb, które odpowiadały za zabezpieczenie turnieju EURO 2012. Jest to szczególnie ważne, gdyż Katar w 2022 r. będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

Natomiast 11 grudnia, wiceszef MSW podpisał ze stroną emiracką List intencyjny między Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Rzeczypospolitej Polskiej a Dowództwem Sił Zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich o współpracy w zakresie szkoleń służb granicznych. Dokument ten określa zasady współpracy szkoleniowej polskich i emirackich służb granicznych, która pozwoli na wzajemną wymianę wiedzy i doświadczeń.

Piotr Stachańczyk, sekretarz stanu w MSW wchodzi w skład polskiej delegacji, która przebywa z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim na Półwyspie Arabskim. Wizyta rozpoczęła się 9 grudnia i potrwa pięć dni. 

Mapa serwisu