Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 19.12.2013

Szef MSW w „Sygnałach dnia” – „Nie może być sytuacji, w której człowiek jest niepewny w swojej godności”

Minister Bartłomiej Sienkiewicz był gościem „Sygnałów dnia” na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia. Szef MSW mówił m.in. o przygotowanych przepisach dotyczących uregulowania kwestii monitoringu wizyjnego oraz o propozycji 50% zniżki na wyrobienie paszportu dla rodzin wielodzietnych.

„Większość obywateli czuje się w zasięgu kamer, w przestrzeni publicznej bezpieczniej. Równocześnie 90 proc. współobywateli uważa, że to powinno być uregulowane prawnie, bo nie ma żadnych regulacji w tej sprawie. Jednym słowem jest narażona ludzka prywatność, prawo do wiadomości kto mnie nagrywa, w jakim celu i co się dalej z tym nagraniem dzieje. Przepisy, które wprowadzamy, mają ochronić prywatność, nałożyć elementarne reguły tej całej sferze, ale równocześnie nie zabrać Polakom bezpieczeństwa jakie wiąże się z nową technologią” – tak dzisiaj w „Sygnałach dnia” minister Bartłomiej Sienkiewicz tłumaczył konieczność wprowadzenia ustawy o monitoringu wizyjnym. Więcej na temat przygotowanych przez MSW przepisów można przeczytać tutaj.

Zgodnie z projektem miejsca, które obejmuje monitoring będą oznaczane specjalnym piktogramem. Minister Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział ogłoszenie konkursu na opracowanie tego znaku „To trochę krajobrazowo zmieni Polskę(…)uważamy, że to powinien być konkurs, to nie urzędnicy powinni rysować taki ideogram, tylko powinien być wyłoniony w konkursie” – powiedział szef MSW.

Bartłomiej Sienkiewicz mówił również o propozycji 50 proc. zniżki na wyrobienie paszportu dla rodzin wielodzietnych – „Tam, gdzie się da obniżyć koszty wyrobienia różnego rodzaju państwowych dokumentów, to należy to robić, i to jest jedna z wielu spraw, które planujemy.(…)  państwo nie powinno na tym zarabiać” – powiedział szef MSW. 

Cała rozmowa dostępna tutaj. 

Mapa serwisu