Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 23.12.2013

Bartłomiej Sienkiewicz o monitoringu wizyjnym: „Odpowiedzialny rząd musi myśleć w kategoriach dobra obywateli”

„Z jednej strony Polacy chcą, aby monitoring był wszędzie. Czują się wobec tego zjawiska bezpiecznie. A z drugiej strony monitoring odbiera jednak część prywatności i może także być zagrożeniem wolności i swobód obywatelskich. Żeby znaleźć rozwiązanie prawne, które wypośrodkowuje te obydwie sprzeczne rzeczy musieliśmy temu poświęcić sporo czasu„ – powiedział minister Bartłomiej Sienkiewicz w TVP INFO na temat przygotowanych przez MSW przepisów dotyczących monitoringu wizyjnego. Szef MSW mówił także o nowym komendancie wojewódzkim w Opolu oraz o tzw. „infoaferze”.

W piątek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych skierowało do uzgodnień i konsultacji projekt założeń do ustawy o monitoringu wizyjnym. Kompleksowe przepisy mają unormować zasady prowadzenia monitoringu w przestrzeni przeznaczonej do użytku publicznego oraz sprecyzować prawa osób, których wizerunki są obserwowane. „Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z przestrzenią publiczną, zamkniętą lub otwartą proponujemy pewne rozwiązania. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że się jest obserwowanym przez kamery czyli wyraźne oznaczenie. Po drugie odpowiedzialność za przechowywanie i niszczenie nagrań w odpowiednim czasie. Po trzecie zakaz umieszczania kamer w miejscach, które mogłyby naruszać ludzką godność i intymność” – powiedział szef MSW na antenie TVP INFO.  Bartłomiej Sienkiewicz mówił także o przyczynach przygotowania przepisów dotyczących monitoringu wizyjnego: „90 proc. Polaków uważa, że monitoring powinien podlegać regulacjom prawnym. Odpowiedzialny rząd też musi myśleć w kategoriach dobra obywateli” – stwierdził minister.

W dalszej części rozmowy poruszono także sprawę tzw. „infoafery”.  „Infoafera radykalnie zmieniła sposób podejścia w instytucjach do informatyki. To nie zewnętrzne podmioty określają jakiej informatyki potrzebuje Państwo Polskie. To Państwo ma określać te warunki i najwyżej zwracać się o niektóre segmenty, których nie potrafi wytworzyć.„ – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz.

Bartłomiej Sienkiewicz mówił także o insp. Iwonie Doroszkiewicz, która niedawno została powołana na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego w Opolu. „Mamy do czynienia z bardzo kompetentną policjantką, która przeszła 23 lata służby w Policji. (…) Z przyjemnością podpisałem ten wniosek” – zakończył minister Bartłomiej Sienkiewicz

Cała rozmowa dostępna tutaj.

Mapa serwisu