Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 02.01.2014

Minister Bartłomiej Sienkiewicz w Radio Tok FM

Minister Bartłomiej Sienkiewicz był gościem Janiny Paradowskiej na antenie Radia TOK FM. Szef MSW mówił m.in. o problemie z pijanymi kierowcami, o trudnym dla funkcjonariuszy policji i PSP okresie świąteczno-noworocznym, o reformie służb specjalnych oraz o planach na 2014 rok.

Bartłomiej Sienkiewicz odniósł się do sprawy wypadku w Kamieniu Pomorskim. 1 stycznia pijany kierowca potrącił śmiertelnie w tej miejscowości 6 osób, w tym policjanta. „Kwestia Kamienia Pomorskiego to wstrząsający fakt, który dotknął całą formację policyjną. Jako społeczeństwo mamy z tym problem [z pijanymi kierowcami]. Istotą problemu jest chyba jednak przyzwolenie społeczne na tego rodzaju zachowanie.  Zrobimy wszystko, aby otoczyć opieką rodzinę zabitego policjanta. Komendant Działoszyński,  przeze mnie poproszony, uruchomi wszystkie możliwe środki – zarówno jeśli chodzi o pomoc doraźną, także w postaci psychologów. Dotyczy to także policjantów, kolegów ofiary. Będziemy także zastanawiali się nad pomocą finansową dla rodziny” – powiedział szef MSW.

Minister Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział także spotkanie z Premierem Donaldem Tuskiem oraz ministrem Markiem Biernackim.  Szef rządu oraz ministrowie będą rozmawiali na temat tego, co można zrobić, aby skuteczność państwa w walce z pijanymi kierowcami była większa. „Kluczem jest jednak zachowanie ludzi. Prawo nie zbuduje granicy między dobrem i złem w sposób absolutny. Prawo może zareagować kiedy zło się pojawi. Kluczem jest odpowiedzialność ludzi.” – podsumował minister Bartłomiej Sienkiewicz.

Podczas rozmowy, szef MSW podsumował także okres świąteczno-noworoczny w kontekście działania służb podległych ministerstwu. „Okres świąteczno-noworoczny zawsze jest bardzo trudnym czasem, szczególnie dla Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Tegoroczne święta były tragiczne jeśli chodzi o pożary – 8 osób nie żyje. Jak zwykle w tych okolicach rośnie ilość czynów o charakterze agresji, kłótni rodzinnych, ofiar domowych zajść, bójek, przemocy. To trudny okres dla służb – powtarza się to co roku „ – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz.

„Jeśli chodzi o reformę służb specjalnych, proces uzgodnień międzyresortowych był dość żmudny. Przeciągnął się o tyle, że do Rady Ministrów- mam nadzieję - ten projekt spłynie w styczniu, a nie tak jak zakładaliśmy w grudniu tego roku. Nie wydaję mi się, że przy tak skomplikowanej materii, 30 dniowy poślizg był dużym problemem.” – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz na temat przygotowywanej reformy służb specjalnych.  

Szef MSW mówił także na temat planów jego resortu na rok 2014. „Przede wszystkim chcemy dokończyć rozpoczęte kwestie dotyczące działania państwa, w których policja jest tylko jednym z elementów. Chodzi o dobrą współpracę między policją , prokuraturą a Ministerstwem Finansów – po to aby można było coraz efektywniej ścigać przestępczość, którą określa się przestępczością „białych kołnierzyków”. A także tą przestępczość, która czasami jest niezwykle trudna do ujawniania – mówię tutaj o różnego rodzaju przestępstwach rasowych na podłożu ksenofobicznym”

Mapa serwisu