Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 06.02.2014

O wspólnym bezpieczeństwie w ramach Grupy G6

Współpraca policyjna w obszarze zwalczania przestępczości zorganizowanej oraz bezpieczeństwo Igrzysk Olimpijskich w Soczi były głównymi tematami rozmów ministrów spraw wewnętrznych Grupy G6. Ministrowie oraz przedstawiciele Stanów Zjednoczonych dyskutowali także na temat nowych modelów przestępczości zorganizowanej oraz o ochronie danych osobowych.

- Podczas spotkania omówiliśmy głównie kwestie przyszłości współpracy unijnej w ramach spraw wewnętrznych. Jesteśmy zgodni, że nie potrzebujemy nowych regulacji, ale bardziej konsolidacji dorobku, który już mamy – powiedział szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz podsumowując spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Grupy G6 w Krakowie.

Na miejscu działa specjalna grupa złożona z łączników różnych służb. Współpraca jest bardzo dobra. Jestem przekonany, że strona rosyjska dołożyła wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo na olimpiadzie

Bartłomiej Sienkiewicz na temat
bezpieczeństwa Igrzysk Olimpiskich w Soczi

 

Grupa G6 to nieformalne forum, które zajmuje się wymiarem strategicznym współpracy w obszarze wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.

W dwudniowym (5-6 lutego) spotkaniu w Krakowie uczestniczyli: Bartłomiej Sienkiewicz, Minister Spraw Wewnętrznych; Thomas de Maizière, Federalny Minister Spraw Wewnętrznych Niemiec; Theresa May, Minister Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii; Angelino Alfano, wicepremier i Minister Spraw Wewnętrznych Włoch; Jorge Fernández Díaz, Minister Spraw Wewnętrznych Hiszpanii; Eric Holder, Prokurator Generalny USA; Jeh Johnson, Sekretarz do Spraw Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA oraz przedstawiciel Ministra Spraw Wewnętrznych Francji.

Jednym z głównych tematów spotkania w Krakowie była współpraca policyjna w obszarze zwalczania przestępczości zorganizowanej. Minister Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że ściganie przestępczości zorganizowanej, zwłaszcza transgranicznej, przez pojedyncze państwa jest szczególnie trudne. Dlatego ministrowie Grupy G6 postanowili zintensyfikować wysiłki w kwestii wymiany informacji, tak aby wspólnie radzić sobie z tym problemem. Podczas spotkania rozmawiano również o nowych modelach przestępczości zorganizowanej, które są uważane za szczególnie niebezpieczne.

Kolejnym tematem, który omówili ministrowie była kwestia zwalczania terroryzmu. – Wydarzenia  w Syrii i udział obywateli państw Unii Europejskiej w walkach po jednej ze stron stanowią pewne zagrożenie w tym zakresie. Pas niestabilności, z którym sąsiaduje Europa powoduje, że musimy wzmóc wysiłki, aby radzić sobie z potencjalnymi zagrożeniami. Terroryzm bowiem nie jest wyłącznie kwestią krajów, które go doświadczyły, to jest problem kooperacji całej wspólnoty międzynarodowej – powiedział minister B. Sienkiewicz. Szef MSW podkreślił, że zdolność do zwalczania terroryzmu jest wprost proporcjonalna do zdolności do wymiany informacji. - USA są naszym sojusznikiem nie tylko politycznym i militarnym, ale również w kwestii zwalczania terroryzmu – zaznaczył szef polskiego MSW. 

Thomas de Maizière, Federalny Minister Spraw Wewnętrznych Niemiec powiedział, że spotkania Grupy G6 są efektywne, gdyż ministrowie dyskutują w sposób otwarty i są nastawieni na osiągnięcie wyników. – Zwalczanie terroryzmu jest ważnym tematem, ale nie możemy zapominać o zwalczaniu przestępczości zorganizowanej w sposób międzynarodowy – stwierdził minister T. de Maizière.

Podczas spotkania w Krakowie ministrowie spraw wewnętrznych Grupy G6 oraz przedstawiciele USA rozmawiali o ochronie danych osobowych obywateli w kontekście amerykańskiego programu PRISM. - Jestem przekonany, że strona amerykańska jest świadoma wrażliwości opinii publicznej na ten problem. Prawdopodobnie sądząc po działaniach, które strona amerykańska ma zamiar podjąć, ten program ulegnie redefinicji – powiedział minister B. Sienkiewicz.

Podczas spotkania ministrów Grupy G6 i USA poruszono również temat bezpieczeństwa igrzysk olimpijskich w Soczi. - Na miejscu działa specjalna grupa złożona z łączników różnych służb. Współpraca jest bardzo dobra. Jestem przekonany, że strona rosyjska dołożyła wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo na olimpiadzie – powiedział minister Bartłomiej Sienkiewicz.

Thomas de Maizière, Federalny Minister Spraw Wewnętrznych Niemiec w imieniu wszystkich ministrów podziękował ministrowi Bartłomiejowi Sienkiewiczowi za organizację spotkania i polską gościnność. Podkreślił, że Kraków to piękne miasto.

Grupa G6, funkcjonująca od 2003 r., jest nieformalną inicjatywą w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego, zrzeszającą największe państwa członkowskie UE: Niemcy, Wielką Brytanię, Francję, Włochy, Hiszpanię i (od marca 2006 r.) Polskę.

Spotkania Grupy stanowią forum konsultacji i uzgodnień w bieżących sprawach bezpieczeństwa wewnętrznego UE dotyczących m.in. wzmacniania wspólnych działań służących zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i terroryzmu, jak również skutecznej ochrony granic i przeciwdziałania nielegalnej imigracji. Formuła współpracy w ramach G6 opiera się na organizacji raz na pół roku spotkania ministerialnego przez kraj aktualnie sprawujący przewodnictwo w Grupie.

 

Mapa serwisu