Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 20.02.2014

„Nie wolno nam opuszczać rąk”- minister Bartłomiej Sienkiewicz w TVP INFO o sytuacji na Ukrainie


fot. Stefan Maszewski/REPORTER

„Taki kryzys ma to siebie, że jest nieprzewidywalny w swoim przebiegu. Wiemy, że zniknęła na Ukrainie jedyna możliwość, nad którą Polska pracowała przez wiele tygodni. Rozwiązanie polityczne zaczyna być tam coraz mniej prawdopodobne. Obejrzyjmy zdjęcia z Majdanu i zadajmy sobie pytanie, czy jest możliwy powrót do dialogu politycznego. Trzeba jednak walczyć do końca. Nie wolno w takich momentach opuszczać rąk. Przygotowanie się do przyjęcia uchodźców jak i do pomocy humanitarnej jest naszym moralnym obowiązkiem” – powiedział minister Bartłomiej Sienkiewicz na temat sytuacji na Ukrainie na antenie TVP INFO.

Trzeba jednak walczyć do końca. Nie wolno w takich momentach opuszczać rąk. Przygotowanie się do przyjęcia uchodźców jak i do pomocy humanitarnej jest naszym moralnym obowiązkiem

Bartłomiej Sienkiewicz

 

Szef MSW odniósł się także do sprawy zwolnienia dotychczasowego szefa sztabu generalnego Ukrainy. „Jeśli w trakcie kryzysu, czy jak inni mówią rewolucji następują zmiany w siłach zbrojnych, to rozsądek podpowiada, że dotychczasowe dowództwo nie chciało się na coś zgadzać. Obawiam się, że mamy podobny scenariusz na Ukrainie” – stwierdził Bartłomiej Sienkiewicz.  

Podczas rozmowy poruszono również kwestię ewentualnej pomocy państwa polskiego dla Ukraińców, którzy będą chcieli ubiegać się w naszym kraju o status uchodźcy. „Jeśli mówimy o skali przyznawania statusu uchodźców to nie mamy problemu żeby przyznać paru tysiącom osób ten rodzaj pomocy. Do tej pory mamy 24 zarejestrowane przypadki. Nie sądzę żebyśmy mieli do czynienia w najbliższym czasie z masową falą uchodźczą, z którą Polska będzie musiała się zmagać”- powiedział szef MSW

„Legitymacja, jaką ma władza na Ukrainie, słabnie z każdą chwilą, z każdym kolejnym użyciem przemocy. (…) W tej sprawie, mam wrażenie wykonujemy wszystko co jest możliwe. Po pierwsze zabezpieczamy się na sytuacje, które dotyczą nas jako kraju który ma obowiązek udzielić pomocy humanitarnej(…) z drugiej strony nie opuszczamy rąk. To znaczy uruchamiamy Europę(…) szukamy jakiegoś rozwiązania politycznego do ostatniego momentu. Nie ma innego sposobu działania wobec tej sytuacji” – podsumował Bartłomiej Sienkiewicz.  

cała rozmowa dostępna tutaj 

Mapa serwisu