Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 27.02.2014

„Mamy mechanizmy, które pozwalają zapanować nad większą falą uchodźców” - Bartłomiej Sienkiewicz w TVN 24

„Logika rewolucji, która prowadzi do momentu, że to przed Majdanem prezentowane są kandydatury na ministrów jest czymś niezwykłym. To nie parlament wybranych w normalnych wyborach, tylko Majdan czyli Ci ludzie którzy własną krwią i własnym życiem wywalczyli inny kształt Ukrainy przykładają pieczęć do tego rządu.” – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz w „Faktach po faktach” na temat aktualnej sytuacji u naszego wschodniego sąsiada.

Minister podkreślił, że kluczowe w najbliższym czasie będzie szybkie odbudowanie struktur ukraińskiej władzy.  Szybkość tego procesu jest zdaniem ministra Sienkiewicza wielkim testem dla tej rewolucji. „Ten przełom można nazwać rewolucją moralną. Próbą życia w zupełnie innym świecie niż rzeczywistość postsowieckiego i oligarchicznego kraju. To oczywiście jest imponujące, ale także budzi obawy. Ja nie mogę zapomnieć, że jestem ministrem spraw wewnętrznych sąsiedzkiego kraju i że granica między Polską a Ukrainą jest granicą także całej Unii Europejskiej i mamy pewne zobowiązania jako Państwo. (…)Emocjonalnie rozumiem i współodczuwam  to co się dzieje, ale równocześnie muszę myśleć o innych kwestiach„ – powiedział szef MSW.

Bartłomiej Sienkiewicz poinformował również, że aktualnie sytuacja na polskich granicach jest spokojna, a ruch i odprawy odbywają się normalnie.  Ilość przyznanych wiz oraz statusów uchodźczych dla obywateli Ukrainy również nie jest niepokojąca. „Mamy mechanizmy, które pozwalają zapanować nad większą falą uchodźców. Granica jest bezpieczna, a ruch odbywa się normalnie” - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz, komentując obawy przed falą imigrantów zza naszej wschodniej granicy.

Minister przyznał również, że ostrożność w podejmowaniu jednoznacznych decyzji przez Unię Europejską w sprawie Ukrainy jest konieczna. Minister skomentował ewentualną pomoc finansową ze strony UE oraz wprowadzenie ruchu bezwizowego dla Ukrainy. „Nie zapominajmy, że równocześnie większość Państw, które są w Schengen zmaga się z wewnętrznymi, poważnymi problemami także natury politycznej i społecznej, wynikłymi na tle uchodźców. (…)to nie jest proste namówić całą Europę na tego rodzaju działania”. W kwestii pomocy finansowej dla Ukrainy  kluczową kwestią zdaniem ministra będzie porozumienie się z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Szef MSW podkreślił, że całą resztę pomocy finansowej będzie warunkowało właśnie to czy Ukraińcy skutecznie zagospodarują fundusze z MFW. 

Cała rozmowa tutaj.

Mapa serwisu