Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 06.03.2014

„Musimy być przygotowani na długotrwały przebieg tego kryzysu” – Bartłomiej Sienkiewicz w TOK FM

Bartłomiej Sienkiewicz
fot. STANISLAW KOWALCZUK/Eastnews

„Rosja we wczorajszych negocjacjach usztywniła swoje stanowisko. Ewidentnie usiłuje przejść na taką pozycję, w której zanim zaczną się negocjacje, zachód zgodzi się na faktyczną secesję Krymu. (…)To jest nie do przyjęcia”. ­– skomentował Bartłomiej Sienkiewicz wczorajsze negocjacje na temat sytuacji na Ukrainie.

Szef MSW podkreślił, że nie dopuszczalna jest sytuacja, w której na suwerennym rządzie Ukrainy wymusza się udział obcych elementów. Zaznaczył również, że w parlamencie Ukraińskim nie ma problemu ze zbyt małą ilością przedstawicieli wschodniej części kraju. Bartłomiej Sienkiewicz dodał także, że Krym – pomimo swojej wieloetnicznego charakteru - musi pozostać integralną częścią Ukrainy.

Podczas rozmowy poruszono także kwestie działania polskich służb specjalnych w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że polski rząd jest wystarczająco dobrze poinformowany o tym co się dzieje za wschodnią granicą. „Narzędzia do zdobywania  tych informacji były  doskonalone przez lata. Nie widzę żadnego problemu w tej dziedzinie”  - podkreślił szef MSW.

Musimy być przygotowani na długotrwały przebieg tego kryzysu

Bartłomiej Sienkiewicz o sytuacji na Ukrainie

Minister skomentował także dalszy możliwy scenariusz rozwoju kryzysu na Ukrainie. „Musimy być przygotowani na taki przebieg tego kryzysu, który będzie długotrwały i o niższym poziomie napięcia. Skutki jakie on będzie powodował także będą długotrwałe”.  Bartłomiej Sienkiewicz zaznaczył, że dialog polityczny w sprawie Ukrainy będzie prowadzony miesiącami i musimy być przygotowani na długi, lecz mniej dramatyczny przebieg kryzysu. Szef MSW poinformował również, że dzisiaj sprawdzi gotowość polskich służb na ewentualne przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

Mapa serwisu