Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 06.03.2014

Wizyta ministra Bartłomieja Sienkiewicza na polsko-ukraińskiej granicy


fot. TOMASZ RYTYCH/REPORTER

W związku z sytuacją na Ukrainie Bartłomiej Sienkiewicz sprawdzi gotowość służb i podległych jednostek na ewentualne przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Szef MSW podczas wizyty na Podkarpaciu zapozna się także z aktualną sytuacją na polsko-ukraińskim odcinku granicy.

W piątek minister weźmie również udział w odprawie z przedstawicielami urzędu do spraw cudzoziemców, straży granicznej, policji państwowej straży pożarnej oraz odwiedzi poligon wojskowy w Nowej Dębie, gdzie planowane jest - gdyby zaszła taka konieczność -utworzenie tymczasowego obozu dla uchodźców.

**

Odcinek granicy z Ukrainą o łącznej długości 535,18 km ochraniają dwie jednostki organizacyjne Straży Granicznej, tj. Nadbużański Oddział SG z siedzibą w Chełmie (296,26 km) oraz Bieszczadzki Oddział SG z siedzibą w Przemyślu (238,92 km). Oddziały dysponują łącznie siłami ok. 4200 funkcjonariuszy, w tym w placówkach SG bezpośrednio na granicy z Ukrainą – 2400 funkcjonariuszy.

Decyzją Komendanta Głównego SG od dnia 17 lutego do 31 marca 2014 r. do Nadbużańskiego Oddziału SG oddelegowano 71 funkcjonariuszy z innych jednostek organizacyjnych SG z terytorium kraju. Ponadto, gdyby zaszła taka konieczność, Komendant Główny SG może skierować do oddziałów funkcjonariuszy z nieetatowych pododdziałów odwodowych centralnego podporządkowania Komendanta Głównego SG – łącznie ok. 780 funkcjonariuszy.

Od początku roku Urząd do Spraw Cudzoziemców przyjął 76 wniosków o nadanie statusu uchodźcy w RP przez obywateli Ukrainy.

**

Plan wizyty Ministra Bartłomieja Sienkiewicza na Podkarpaciu (7.03):  

9.00 – 10.00 Nowa Dęba - poligon wojskowy – planowany jest tymczasowy obóz dla uchodźców

10.00 – 11.00 przejazd do Medyki

11.00 – 12.30 Medyka – odprawa ze służbami (Urząd ds. Cudzoziemców, SG, Policja, PSP)

12.30 – Medyka - briefing prasowy z udziałem min. B. Sienkiewicza

15.00 – wizyta w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie

Mapa serwisu