Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 07.03.2014

Wizyta na Podkarpaciu – Bartłomiej Sienkiewicz sprawdził przygotowania do ewentualnego przyjęcia uchodźców

Minister Bartłomiej Sienkiewicz sprawdził przygotowanie i plany powstania tymczasowego ośrodka dla uchodźców na poligonie w Nowej Dębie. Szef MSW podkreślał, że ośrodek zostanie uruchomiony w wyjątkowym przypadku. Dopiero wówczas, gdy zostałyby zapełnione już istniejące ośrodki dla uchodźców, prowadzone przez Urząd ds. Cudzoziemców, oraz placówki przygotowane przez wojewódzkie sztaby zarządzania kryzysowego na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Zdaniem ministra Sienkiewicza na razie nic nie wskazuje na to, żeby uruchamianie ośrodka było konieczne, gdyż nie notowany jest zwiększony napływ Ukraińców. Do tej pory, od początku roku Urząd do Spraw Cudzoziemców przyjął 76 wniosków o nadanie statusu uchodźcy w RP przez obywateli Ukrainy.

"To jest sytuacja, do której się przygotowujemy. Mamy ją organizacyjnie opanowaną, m.in. dzięki wsparciu MON, bez którego byłoby to niemożliwe. Wszystko to, co do tej pory dzieje się na polskich granicach i na granicy polsko-ukraińskiej, nie świadczy o tym, że Polska jest zagrożona falą uchodźców" – powiedział minister Bartłomiej Sienkiewicz – „Mam wrażenie, że sytuacja na Ukrainie raczej będzie się uspokajała, niezależnie od kryzysu, jaki ma miejsce na samym Krymie” – dodał.

Mam wrażenie, że sytuacja na Ukrainie raczej będzie się uspokajała

Bartłomiej Sienkiewicz

 

Podczas wizyty na Podkarpaciu Bartłomiej Sienkiewicz zapoznał się także z aktualną sytuacją na polsko-ukraińskim odcinku granicy oraz wziął udział w odprawie z przedstawicielami urzędu do spraw cudzoziemców, straży granicznej, policji oraz państwowej straży pożarnej. 

Obecnie odcinek granicy z Ukrainą o łącznej długości 535,18 km ochraniają dwie jednostki organizacyjne Straży Granicznej, tj. Nadbużański Oddział SG z siedzibą w Chełmie (296,26 km) oraz Bieszczadzki Oddział SG z siedzibą w Przemyślu (238,92 km). Oddziały dysponują łącznie siłami ok. 4200 funkcjonariuszy, w tym w placówkach SG bezpośrednio na granicy z Ukrainą – 2400 funkcjonariuszy.

Decyzją Komendanta Głównego SG od dnia 17 lutego do 31 marca 2014 r. do Nadbużańskiego Oddziału SG oddelegowano 71 funkcjonariuszy z innych jednostek organizacyjnych SG z terytorium kraju. Ponadto, gdyby zaszła taka konieczność, Komendant Główny SG może skierować do oddziałów funkcjonariuszy z nieetatowych pododdziałów odwodowych centralnego podporządkowania Komendanta Głównego SG – łącznie ok. 780 funkcjonariuszy.

Mapa serwisu