Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 14.03.2014

„Dorwać komandosa” z udziałem Straży Granicznej

Zaproszenie na "Dorwać komandosa"

Na przełomie maja i czerwca ubiegłego roku funkcjonariusze Straży Granicznej wzięli udział w obławie na byłego komandosa i dowódcę specjalnej amerykańskiej jednostki Navy SEAL Joela Lamberta. O tym jak im poszło mogliśmy się przekonać  w poniedziałek 17 marca o 22:00. Wtedy Discovery Channel wyemitowało odcinek programu „Dorwać komandosa”, w którym główną rolę grali właśnie pogranicznicy, którzy podjęli się tego trudnego zadania.

W każdym odcinku „Dorwać komadosa” Joel Lambert staje przed nowym zadaniem: pozostawiony na nieznanym terytorium w jakimś miejscu na Ziemi, mając na wyposażeniu jedynie podstawowy ekwipunek, ma 48 godzin, by dotrzeć do punktu docelowego swej misji.  „To był naprawdę trudny przeciwnik, możecie być dumni z tych chłopców. Mieli świetny sprzęt i bardzo umiejętnie go wykorzystywali. Wasi tropiciele byli doświadczeni i staranni, niełatwo było wywieść ich w pole. Taktycznie też odrobili pracę domową.” – mówił w „Newsweeku” o Straży Granicznej główny bohater programu. Joel Lambert w wywiadzie dla „Newsweeka” przyznał, że odcinek w Polsce był jednym z najbardziej wymagających. Ten fakt bardzo dobrze świadczy o naszych pogranicznikach, gdyż ich konkurencją w innych odcinkach będą m.in. amerykańska jednostka Phantom Recon z Arizony, elitarna jednostka ds. zwalczania przemytu narkotyków działająca w Panamie, SENAFRONT i jednostka policji narodowej SWAT z Republiki Korei Południowej.

***

Program "Dorwać komandosa" zrealizowano na podstawie ćwiczenia granicznego "Obława: Straż Graniczna RP". W ćwiczeniu wzięli udział funkcjonariusze z Placówek SG w Stuposianach, Ustrzykach Dolnych, Czarnej Górnej i Krościenku oraz Wydziału Zabezpieczenia Działań, Wydziału Koordynacji Działań i IV Wydziału Lotniczego ZG KGSG.

Zgodnie z planem ćwiczenia przyjęto hipotetyczną sytuację polegającą na dokonaniu przekroczenia granicy wbrew przepisom na kierunku do RP, na odcinku granicy państwowej ochranianej przez funkcjonariuszy PSG w Stuposianach. Osobą, którą rzekomo nielegalnie przekroczyła granicę RP był Joel Lambert, bohater programu "Dorwać komandosa".

***

Wszystkich, którym nie udało się  zobaczyć, "Dorwać komandosa" w poniedziałek 17 marca, zapraszamy do obejrzenia powtórki programu na kanale Discovery Channel w dniach:

  • Sobota 22/03/2014 – 11:00
  • Sobota 29/03/2014 – 20:00
  • Sobota 05/04/2014 – 15:00
  • Sobota 03/05/2014 – 24:00
  • Sobota 24/05/2014 – 12:00

Mapa serwisu