Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 21.03.2014

Bartłomiej Sienkiewicz dla Gazety Wyborczej: „Jesteśmy przygotowani na eskalację konfliktu wokół Ukrainy”

Bartłomiej Sienkiewicz
fot. Adam Guz/REPORTER

„(…)od paru miesięcy opracowujemy kolejne scenariusze, doskonalimy je także w terenie, liczymy środki i siły, które nam umożliwią sprawne wywiązanie się państwa w tej sytuacji.” – powiedział na temat przygotowania Polski do różnych scenariuszy rozwoju kryzysu na Ukrainie Bartłomiej Sienkiewicz.

Szef MSW poinformował, że Straż Graniczna jest w stałym kontakcie ze służbami ukraińskimi, a polskie granice zostały wzmocnione poprzez oddelegowanie funkcjonariuszy z innych jednostek do tych, które znajdują się na wschodzie. „Chcę zapewnić, że jesteśmy przygotowani do przejęcia odpowiedzialności za pełną ochronę granicy polsko-ukraińskiej, gdyby była taka potrzeba.” – podkreślił Bartłomiej Sienkiewicz.

Podczas rozmowy poruszono także sprawę oskarżeń jakie pojawiły się ze strony rosyjskiej, dotyczących polskiej pomocy w szkoleniu manifestantów z Majdanu. Bartłomiej Sienkiewicz przypomniał, że polski rząd wielokrotnie powtarzał, że te zarzuty są bezpodstawne i tego rodzaju rosyjska propaganda nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Minister podkreślił również, że nie ma żadnych sygnałów, które świadczyłyby o tym, że Rosja jest w stanie naruszyć granicę pomiędzy państwami Wspólnoty Niepodległych Państw a państwami UE i NATO. „Od wielu lat jesteśmy krajem położonym na uskoku tektonicznym. Za wschodnią granicą rozciąga się płyta tektoniczna o zupełnie innych parametrach. Przez ostatnie 25 lat cały wysiłek włożyliśmy w to, by być na tej płycie, którą nazywamy wspólnotą euroatlantycką. W tych tygodniach kryzysu widać, że jesteśmy częścią polityki bezpieczeństwa Zachodu.” – stwierdził Bartłomiej Sienkiewicz. Szef MSW dodał także, że  Polska wobec Rosji musi prowadzić wspólną politykę z państwami zachodu. „Polska wobec tego, co się stało, ma jeden podstawowy nakaz - nie może zostać sama ze swoją polityką.” – podsumował Bartłomiej Sienkiewicz. 

Cała rozmowa dostępna tutaj.

Mapa serwisu