Pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Kozłowskiego
fot. MAREK LASYK/RREPORTER
Krzysztof Kozłowski urodził się 18 sierpnia 1931 w Przybysławicach. W latach 1950 - 1956 studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był wykładowcą nauk politycznych na KUL, obronił doktorat w zakresie filozofii.
Krzysztof Kozłowski w 1990 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu, a potem ministra spraw wewnętrznych w rządzie premiera Tadeusza Mazowieckiego. Przewodniczył komisji weryfikującej oficerów Służby Bezpieczeństwa. Był pierwszym szefem Urzędu Ochrony Państwa. W 2008 r. został członkiem Rady Konsultacyjnej przy Centralnym Ośrodku Szkolenia ABW w Emowie. Krzysztof Kozłowski był fundatorem, założycielem i pierwszym przewodniczącym Rady Fundacji Pomocy Rodzinom Funkcjonariuszy i Pracowników UOP i ABW.
Od 1989 r. przez cztery kadencje był senatorem. W Senacie reprezentował województwo krakowskie. W latach 80-tych był doradcą Komisji Robotniczej Hutników w Nowej Hucie i ekspertem „Solidarności”. Uczestniczył w negocjacjach Okrągłego Stołu.
Krzysztof Kozłowski był związany z „Tygodnikiem Powszechnym”. W latach 1965-2007 był zastępcą redaktora naczelnego, a także prezesem Fundacji „Tygodnika Powszechnego”.
Odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
W latach 1989-2001 sprawował mandat Senatora RP.
Był autorem opracowania pt. Drogi do niepodległości (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 1979, seria Teksty z "Tygodnika Powszechnego") - wyboru artykułów historyczno-politycznych zamieszczonych w "Tygodniku Powszechnym" w przeciągu 33 lat, autorstwa m.in. Stefana Kieniewicza, Andrzeja Micewskiego, Henryka Wereszyckiego i Stanisława Kutrzeby. W 1991 ukazała się książka Gliniarz z "Tygodnika". Rozmowy z byłym ministrem spraw wewnętrznych Krzysztofem Kozłowskim, autorstwa Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki (Oficyna Wydawnicza BGW 1991). W 2009 wydano książkę Historia z konsekwencjami - wywiad-rzekę, opracowany przez Michała Komara (Świat Książki).
Zmarł 26 marca 2013 w Krakowie.
fot. Tomasz Wierzejski/Fotonova