Źródło – bezpłatna aplikacja do obsługi Systemu Rejestrów Państwowych
Źródło - szybki, prosty i bezpieczny program do edycji oraz przetwarzania danych gromadzonych w Systemie Rejestrów Państwowych. Aplikacja ta zostanie udostępniona bezpłatnie wszystkim podmiotom korzystającym od przyszłego roku z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP).
Czym jest program pl.ID oraz SRP?
Program pl.ID to kontynuacja wieloletnich działań, których celem jest modernizacja systemów informatycznych, w których prowadzone były rejestry PESEL oraz dowodów osobistych. Podstawowy zakres programu obejmuje przebudowę dotychczasowych rejestrów publicznych w Polsce. W efekcie powstaje w pełni zintegrowany, referencyjny i nowoczesny System Rejestrów Państwowych. Nowy system to poprawa jakości danych, ułatwienie ich obiegu pomiędzy podmiotami uprawnionymi oraz diametralne podniesienie wygody korzystania z danych zarówno przez urzędników jak i obywateli. Nie bez znaczenia jest fakt, że dzięki swoim zabezpieczeniom zmniejszy się ryzyko nieuprawnionego wykorzystania zawartych w nim informacji.
Na każdym etapie prac projektowych przy tworzeniu ŹRÓDŁA blisko współpracowano z przedstawicielami użytkowników końcowych wszystkich modułów. Dzięki temu już wkrótce zostanie zaprezentowana w pełni działająca aplikacja „uszytą na miarę” potrzeb osób obsługujących rejestr PESEL, dowody osobiste, rejestry stanu cywilnego, Centralny Rejestr Sprzeciwów oraz System Odznaczeń Państwowych.
ŹRÓDŁO – racjonalne podejście
Głównym założeniem programu pl.ID realizowanego przez COI na rzecz MSW była racjonalizacja infrastruktury oraz kosztów utrzymania całego systemu wdrożona bez uszczerbku na jego bezpieczeństwie. W efekcie nowa aplikacja umożliwiająca dostęp do SRP nie będzie wymagała utrzymywania specjalistycznego sprzętu w gminach, a do jej użycia wystarczy jedynie:
- komputer wraz z systemem operacyjnym oraz zainstalowaną przeglądarką internetową,
- czytnik kart kryptograficznych,
- urządzenia peryferyjne takie jak drukarka czy skaner
Warto podkreślić, że gminy nie będą zmuszone kupować sprzętu niezbędnego do korzystania ze ŹRÓDŁA, gdyż został on już dostarczony w ramach projektu „pl.ID – polska ID karta”.
ŹRÓDŁO – otwórz, kliknij, załatw sprawę
Bezpłatna aplikacja ŹRÓDŁO została stworzona z myślą o uproszczeniu pracy na rejestrach państwowych. W efekcie aplikacja ta zapewni:
- Dostęp do danych w trybie online, gwarantujący pełną referencyjność danych oraz zgodność z aktualnym stanem.
- Kontekstowość - w zależności od uprawnień, którymi dysponuje urzędnik, widoczne będą jedynie opcje edycji niezbędne do realizacji jego zadań. W efekcie jedna, uniwersalna aplikacja automatycznie dostosuje zakres prezentowanych informacji do konkretnego użytkownika.
- Inteligentne formularze, które w oparciu o dostępne w systemie dane, same się uzupełnią (np. w oparciu o certyfikat indywidualny dla każdego użytkownika system samodzielnie wstawi autora zmiany oraz urząd, który on reprezentuje).
- Automatyczna weryfikacji danych zmniejszają prawdopodobieństwo popełnienia błędu w polach wypełnianych przez użytkownika (np. w przypadku niewłaściwej długości numeru PESEL).
- Słowniki podpowiadające prawidłową pisownię np. miejscowości.
- Informacje graficzne mające na celu zwrócenie uwagi na kluczowe dla realizacji zadań informacje o osobie (np. kir przy numerze PESEL osoby, która widnieje w systemie jako zmarła).
- Raporty i zestawienia umożliwiające zbieranie informacji niezbędnych do prowadzenia statystyk i podsumowań oraz wykonywania innych czynności zleconych JST (np. generowania listy mieszkańców na potrzeby tworzenia list wyborczych).
Harmonogram prac
W lipcu tego roku rusza cykl szkoleń z obsługi Źródła. Wtedy też urzędnicy uzyskają dostęp do wersji szkoleniowej Źródła i będą mogli uczyć się obsługi docelowej aplikacji w praktyce. Równocześnie odbywać się będą testy zewnętrzne mające na celu sprawdzenie działania systemu. Z dniem 1 stycznia 2015 roku Systemu Rejestrów Państwowych zostanie uruchomiony.
Dodatkowe informacje o ŹRÓDLE
Aby uzyskać więcej informacji o samym ŹRÓDLE, jego możliwościach i wymaganiach technicznych, jak również o systemie szkoleń dla użytkowników mających po 1 stycznia 2015 roku obsługiwać System Rejestrów Państwowych, zapraszamy na stronę www.obywatel.gov.pl.