Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 24.04.2014

„Renegade” - Ćwiczenia Służb MSW 2014

Samolot pasażerski zboczył z kursu i wleciał w polską przestrzeń powietrzną bez wymaganej zgody – to czwartkowy scenariusz ćwiczeń, w których musieli sprawdzić się nasi funkcjonariusze.

Gdy samolot CASA został namierzony przez polskie radary, uruchomiono system obrony powietrznej. Para dyżurna MIG-29 z jednostki lotniczej w Mińsku Mazowieckim przechwyciła w powietrzu obcy samolot ("Renegade"). Pilot CASY zgłosił usterkę maszyny. Podjęto decyzję o awaryjnym lądowaniu na wojskowym lotnisku w Radomiu.

Gdy tylko CASA bezpiecznie znalazła się na płycie lotniska, samoloty MIG-29 zostały odwołane i skierowały się do bazy w Mińsku Mazowieckim. Samolot z cudzoziemcami skierowano w bezpieczne miejsce, gdzie został okrążony przez pododdział alarmowy Żandarmerii Wojskowej.

Informacja o awaryjnym lądowaniu została przekazana Policji. Funkcjonariusze wysłali na miejsce zdarzenia Ruchome Stanowisko Dowodzenia (wyposażone w specjalistyczne urządzenia teleinformatyczne) oraz policyjny śmigłowiec, który na bieżąco monitorował sytuację. Kordony bezpieczeństwa zostały stworzone przez funkcjonariuszy Policji z oddziałów prewencji oraz żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

Okazało się, że na pokładzie przebywają cudzoziemcy, którzy zagrozili zbiorowym samobójstwem, jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione. Do akacji wkroczyli policyjni negocjatorzy. Przekazali oni informację, że dwóch pasażerów zasłabło i konieczna była pomoc lekarska. Na miejsce wezwano ratowników medycznych z Żandarmerii Wojskowej. Osoby, które zasłałaby, w asyście żołnierzy oraz funkcjonariuszy SG zostały przetransportowane do szpitala.

W tym czasie negocjatorzy próbowali skłonić pasażerów CASY do dobrowolnego opuszczenia samolotu. Po mediacjach prawie wszyscy zadeklarowali chęć starania się o status uchodźcy. Funkcjonariusze ze Straży Granicznej przy pomocy Schengenbusów (mobilnych pojazdów wyposażonych w urządzenia przystosowane do szybkiej weryfikacji dokumentów) przeprowadzili kontrolę graniczną. Następnie odbyła się kontrola bezpieczeństwa (w kierunku ładunków wybuchowych). Po weryfikacji wszyscy pasażerowie samolotu zostali przewiezieni do Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Warszawie, gdzie mogli złożyć wnioski o przyznanie statusu uchodźcy. 

Mapa serwisu