4 maja - Dzień Strażaka - Aktualności - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 04.05.2014

4 maja - Dzień Strażaka

Państwowa Straż Pozarna

 

Dzielni, gotowi do poświęceń, opanowani i zdecydowani. Każdego dnia odważnie i z oddaniem bronią ludzkiego życia oraz mienia. Strażacy, bo o nich mowa, dziś mają swoje święto. Podczas uroczystości w Warszawie kilkuset z nich odbierze promocje na stopnie oficerskie.

4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Przypada na dzień wspomnienia w Kościele katolickim św. Floriana, patrona wszystkich strażaków. Święty stał się ich orędownikiem po pożarze na krakowskim Kleparzu w 1528 roku, gdzie znajdowały się jego relikwie. Ogień zajął wtedy okoliczne budynki, ocalając w znacznej mierze kościół św.  Floriana. Od tego czasu męczennik jest patronem walki z pożarami.

Polscy strażacy przyznają, że jest to ciężka praca, ale wykonują ją z pasją i przynosi im wiele satysfakcji. W Państwowej Straży Pożarnej pracuje obecnie 32 036 osób w tym 30 062 funkcjonariuszy i 1974 pracowników cywilnych. Około 8 proc. zatrudnionych to kobiety, z czego ponad tysiąc pań chodzi w mundurze, a 36 odważnie bierze udział w akcjach.

W 2013 r. strażacy gasili ponad 126 tys. pożarów. Strażacy posiadają ponad 5 tysięcy samochodów ratowniczo-gaśniczych, ratowniczych, specjalnych i pomocniczych. Funkcjonariusze wyjeżdżają nimi nie tylko do akcji gaśniczych, ale także ratowniczych, np. związanych z wypadkami drogowymi, czy katastrofami i kataklizmami. Do każdej śpieszą, tak szybko, jak tylko mogą - wyjazd z jednostki zajmuje im średnio około 30 sekund.

Trzeba pamiętać, że strażaków zawodowych wspierają strażacy ochotnicy, których jest w kraju ponad 100 tysięcy. Oni również dzisiaj świętują. 

Funkcjonariusze uczczą dzisiaj święto podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie, gdzie ponad 400 strażaków otrzyma nominacje oficerskie. 

Państwowa Straż Pożarna

Mapa serwisu