Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 25.05.2014

25 maja - Dzień Dziecka Zaginionego

Już po raz dziesiąty obchodzony jest w Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. 

To szczególny dzień, w którym zwracamy uwagę społeczeństwa na problem zaginięć dzieci i młodzieży, nasilający się w okresie wiosenno-letnim. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2013 roku zgłoszono 7553 zaginięć dzieci i nastolatków. Najwięcej – 6121 – dotyczyło młodych ludzi w wieku od 13 do 17 lat; najmniej – 481 – najmłodszych do lat 7. Jak podkreślają policjanci, znaczna część z tych zaginięć to ucieczki. 

Powodów , dla których młode osoby postanawiają oddalić się z domu jest wiele. Słabe oceny w szkole, miłosny zawód czy chęć przeżycia przygody – to tylko niektóre z nich. Letnia aura sprzyja podjęciu tej decyzji – młodzi ludzie nie muszą zanadto martwić się o to, gdzie przenocują lub dokąd pójdą się ogrzać. 

Niezależnie od tego, co było przyczyną ucieczki dziecka niezwłocznie należy rozpocząć poszukiwania. Policjanci zaznaczają, że najlepiej rozpocząć je od upewnienia się, czy dziecko nie jest u znajomych lub rodziny. Jeśli nie, należy niezwłocznie o zniknięciu zawiadomić najbliższą jednostkę policji. Już wtedy należy zabrać ze sobą aktualne zdjęcie dziecka. 

Młodzi ludzie zazwyczaj odnajdują się w ciągu pierwszych 14 dni. Jak wskazują policjanci, powroty są bardzo trudną kwestią. Zdarza się, że nastolatek nie chce wrócić do domu, obawiając się konsekwencji swojego zachowania. Ucieczki z domów generują również problemy związane z przestępczością. Młodzież popełnia przestępstwa, ale często również pada ofiarą przestępców.

Przy zaginięciu małego dziecka szczególnie ważny jest czas. Najmłodsi są narażeni na większe zagrożenia. Zagubienie w lesie, wpadnięcie do rzeki lub wyziębienie – mogą mieć dramatyczne skutki. Przyczyną większości zaginięć małych dzieci jest brak należytej opieki. By ich uniknąć, należy pamiętać, aby nie zostawiać dzieci do lat 10 samych w domu, a do lat 7 bez opieki na podwórku. Dziecko jak najwcześniej powinno znać swoje imię i nazwisko oraz adres. Warto nauczyć również swoją pociechę zasad zachowania się wobec obcych osób. I najważniejsze: pamiętajmy, że to rodzice mają dbać o bezpieczeństwo swoich dzieci, dlatego to oni są zobowiązani do pilnowania dziecka, a nie dziecko pilnowania się rodzica. 

Gdy jednak dojdzie już do zaginięcia pamiętajmy, że w od 2009 roku działa w Polsce Telefon w sprawie zaginionego dziecka współfinansowany przez MSW. Pod numerem 116 00 specjaliści z Fundacji Itaka – Centrum Poszukiwań Ludzi pomagają w poszukiwaniu zaginionych dzieci:  zbierają i analizują sygnały od informatorów, weryfikują i przekazują policji. Psycholodzy i prawnicy dyżurujący przy telefonie 116 000 wspierają rodziny zaginionych. Telefon jest bezpłatny i działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Tylko w 2013 roku eksperci z Fundacji odebrali 1 465 rozmów osób potrzebujących specjalistycznej pomocy. 

Mapa serwisu