Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 30.05.2014

Bartłomiej Sienkiewicz w "Sygnałach dnia": w każdym postępowaniu dobro dziecka jest rzeczą najważniejszą

Minister Bartłomiej Sienkiewicz był gościem Kamili Terpiał-Szubartowicz w radiowej Jedynce. Szef MSW mówił o sytuacji po przejściu ulewnych deszczy przez Polskę. Odniósł się również do pomysłu powołania komisji śledczej w sprawie tzw. infoafery. Minister zapowiedział także wprowadzenie dziś „Zaleceń dotyczących postępowania dla dobra dziecka”.  

Podczas rozmowy w „Sygnałach dnia” Minister - w kontekście trudnej sytuacji pogodowej w ostatnich dniach w Polsce – zapewnił, że sytuacja uspokaja się.

– Mamy drugi stopień – to oznacza, że na rzekach są  wciąż stany alarmowe, ale nie ma już ryzyka przelania się wód. Sytuacja wraca do normy. Głuchołazy były klasyczną sytuacją, gdzie w wyniku gwałtownego górskiego przyboru wód doszło do przekroczenia o dwa metry stanu alarmowego zaledwie w parę godzin. (…) Zadysponowaliśmy tam wszystkie możliwe środki. Strażacy brali udział nie tylko w ratowaniu dobytku, ale także w usuwaniu szkód i pomocy ludziom. (..) Pan minister Trzaskowski już uruchomił dalszą fazę pomocową – wyjaśnił Bartłomiej Sienkiewicz.

Na pytanie prowadzącej o tzw. infoaferę, w kontekście dzisiejszych czytań projektów uchwał Solidarnej Polski i SLD w Sejmie odnośnie powołania komisji śledczej, Minister odpowiedział, że to będzie decyzja parlamentu. Podkreślił jednak, że „afera” już została wyjaśniona.

– Sprawą zajmuje się prokuratura i to ona jest gospodarzem tego tematu. CBŚ podległe rządowi zgromadziło materiał, który pozwolił postawić zarzuty parunastu osobom. Ta „afera” – jak się to nazywa – została zdemaskowana przez instrumenty państwa, które temu służą i powoływanie równolegle komisji śledczej wydaje mi się o tyle bezcelowe, bo póki nie zakończy się śledztwo prokuratorskie i nie będzie rozprawy sądowej, to nie bardzo widzę, jakimi materiałami dodatkowymi miałby Sejm dysponować. Mam wrażenie, że mamy do czynienia z inicjatywą polityczną – wyjaśnił Bartłomiej Sienkiewicz.

Ta „afera” – jak się to nazywa – została zdemaskowana przez instrumenty państwa, które temu służą i powoływanie równolegle komisji śledczej wydaje mi się o tyle bezcelowe

Bartłomiej Sienkiewicz

Podczas rozmowy poruszono także temat dzisiejszego zaprezentowania wypracowanych przez Rzecznika Praw Dziecka we współpracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych „Zaleceń dotyczących postępowania dla dobra dziecka”.

- Od ponad roku prowadzę w MSW program, którego zadaniem jest ochrona osób najsłabszych – kobiet, dzieci, osób starszych – przed przemocą. Ten dokument, to forma zaleceń dla policjantów, by uwrażliwić ich na sytuacje z udziałem dziecka. Prawo mówi wyraźnie: w każdym postępowaniu dobro dziecka jest rzeczą najważniejszą. Musimy stworzyć więc taki system, w którym przypominamy, że dziecko ma inną wrażliwość niż my, że inaczej odbiera świat niż dorośli, że w każdej interwencji musimy pilnować jego dobra, jego postrzegania świata, osłonić go przed większym szokiem – tłumaczył na antenie radowej Jedynki szef MSW.

Ten dokument, to forma zaleceń dla policjantów, by uwrażliwić ich na sytuacje z udziałem dziecka. Prawo mówi wyraźnie: w każdym postępowaniu dobro dziecka jest rzeczą najważniejszą. Musimy stworzyć więc taki system, w którym przypominamy, że dziecko ma inną wrażliwość niż my

Bartłomiej Sienkiewicz 

Wskazał, że w ramach tych zaleceń zostały przygotowane plakaty-poradniki, które będą rozwieszane w każdej komendzie. 9 zasad będzie przypominać policjantom, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem podczas podejmowanych czynności. – Sytuacja, w której się interweniuje w trakcie kłótni, to sytuacja ekstremalna i zwykle najwyższe koszty psychologiczne ponosi najmłodszy, który nie rozumie tej sytuacji. Policjanci będą namawiani w ten sposób, żeby przyjąć perspektywę dziecka  i w pierwszej kolejności wykonywać takie czynności, które osłaniają dziecko przed szokiem – powiedział Minister.

Przypominamy, że konferencja, podczas której zostaną przedstawione wspomniane „Zalecenia” odbędzie się w piątek o godzinie 12.00 w warszawskim Teatrze Dramatycznym. 

Mapa serwisu