Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 10.06.2014

Odznaczenia dla ratowników GOPR

GOPR

11 ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego otrzyma odznaczenia od MSW: Złote i Srebrne Krzyże Zasługi oraz Medale za Ofiarność i Odwagę. Na uroczystość zapraszamy dziś  (11 czerwca), o godz. 12:00.

Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w MSW odznaczy wieloletnich ratowników oraz instruktorów ratownictwa górskiego GOPR. Wśród nagrodzonych Krzyżem Zasługi jest m.in. twórca programu szkoleń dla ratowników górskich oraz instruktor Centrum Szkoleń Medycznych GOPR, a także m.in. współzałożyciel pogotowia górskiego na Jurze. Odznaczenia Krzyże Zasługi zostaną przyznane doświadczonym ratownikom górskim i instruktorom GOPR, biorącym udział w niebezpiecznych akcjach ratunkowych m.in. w jaskiniach, ruinach zamków obronnych i na stokach narciarskich.

Medale za Ofiarność i Odwagę otrzymają: twórca Jurajskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Grupy Jurajskiej GOPR oraz ratownicy biorący udział w akcji ratunkowej pod Szczekocinami.

Uroczystość odbędzie się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych (ul. S. Batorego 5), w sali nr 416. Dziennikarzy, fotoreporterów i operatorów kamer prosimy o punktualne przybycie, najpóźniej do godziny 11:45. Wejście za okazaniem ważnej legitymacji prasowej!

Podczas jutrzejszej uroczystości w MSW odznaczenia z rąk wiceministra Stanisława Rakoczego, otrzymają:

- Złoty Krzyż Zasługi

  1. Michał Van der Coghen

Wieloletni ratownik i starszy instruktor ratownictwa górskiego GOPR, dyplomowany ratownik medyczny i ratownik WOPR, a także instruktor ratownictwa i działacz społeczny. Współzałożyciel i twórca programu szkolenia ratowników górskich i instruktor Centrum Szkoleń Medycznych GOPR. Organizator wielu krajowych i międzynarodowych zawodów w ratownictwie medycznym, górskim, wodnym i wysokościowym. Brał udział i kierował setkami akcji ratunkowych. Dwukrotnie odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę.

  1. Robert Zamojski

Starszy ratownik WOPR oraz instruktor ratownictwa górskiego GOPR. Oprócz udziału w akacjach i wyprawach ratunkowych po kontuzjowanych narciarzy, alpinistów i turystów, poświęca swój czas dla promocji bezpiecznego uprawiania sportów górskich i turystyki dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Od lat bezinteresownie szkoli ratowników górskich w alpinizmie, narciarstwie, realizując dziesiątki wielodyscyplinowych szkoleń niezbędnych w ratownictwie.

  • Srebrny Krzyż Zasługi
  1. Tomasz Jaguszewski

Ratownik GOPR, pełniący dyżury ratownicze zawodowe i ochotnicze oraz biorący udział w skomplikowanych akcjach ratowniczych w skałach, jaskiniach, ruinach zamków obronnych, na stokach narciarskich, a także poszukując zaginionych w skomplikowanym terenie jurajskim i górskim. W czasie swej służby w GOPR przepracował bezinteresownie na dyżurach, akcjach ratunkowych i wyprawach poszukiwawczych blisko osiem i pół tysiąca godzin. Jest również przewodnikiem psa służbowego GOPR o imieniu „Kira”, z którym poszukuje zaginionych. Odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę za udział w akcji ratowniczej w zawalonej Hali MTK w Chorzowie.

  1. Wojciech Machalski

Współzałożyciel pogotowia górskiego na Jurze, czyli Grupy Jurajskiej GOPR. Wieloletni, starszy ratownik górski, uczestnik i kierownik kilkudziesięciu akcji ratunkowych w skałach, jaskiniach i na stokach narciarskich. Wieloletni członek Komisji Szkolenia Grupy Jurajskiej GOPR, w której działając społecznie szkoli młodych ratowników w zakresie bezpiecznego użycia środków transportu mechanicznego oraz w zakresie użycia sprzętu technicznego koniecznego w ratownictwie.

  • Medal za Ofiarność i Odwagę

Piotr Van der Coghen – odznaczony po raz drugi

Twórca, założyciel i pierwszy Naczelnik Jurajskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Grupy Jurajskiej GOPR. Jako czynny ratownik górski uczestniczył lub kierował kilkoma tysiącami akcji, wypraw i interwencji ratunkowych w wypadkach turystycznych na Jurze i w górach niosąc pomoc rannym turystom, narciarzom i alpinistom. Stworzył Zespół Płetwonurków oraz Zespół Psów Ratowniczych Grupy Jurajskiej GOPR.

Pozostali odznaczeni: Mateusz Domagała, Natalia Gromadzka, Wojciech Gromadzki, Marcin Latosiński, Mateusz Leks i Agata Pniak są wieloletnimi ratownikami – wolontariuszami GOPR, pełniącymi dyżury ratownicze i biorącymi udział w skomplikowanych akcjach ratowniczych w jaskiniach, ruinach zamków obronnych, na stokach narciarskich i podczas katastrof oraz klęsk żywiołowych. Brali udział m.in. w akcji ratunkowej podczas katastrofy kolejowej pod Szczekocinami w marcu 2012 r.

Krzyż Zasługi został ustanowiony w 1923 r. Nadawany jest osobom za czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, za ofiarną działalność publiczną, niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie.

Medal za Ofiarność i Odwagę został ustanowiony w 1960 r. Jest to wyróżnienie dla osób, które z narażeniem życia i zdrowia ratowały zagrożone życie lub mienie. Medal może być nadany tej samej osobie wielokrotnie. 

Mapa serwisu