Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 11.06.2014

Krzyże Zasługi i Medale za Odwagę dla ratowników GOPR

Najpiękniejsze co, człowiek może dać drugiej osobie, to ryzykować własnym życiem i zdrowiem dla ratowania czyjegoś życia. Większej ofiary nie ma – mówił wiceminister S. Rakoczy dziękując ratownikom GOPR za ofiarną służbę. Podsekretarz stanu w MSW życzył wszystkim, którzy śpieszą na ratunek tylu powrotów z akcji, ile wyjazdów do nich. Podkreślił także, że ratownicy są bardzo ważnym elementem szeroko rozumianego bezpieczeństwa i podziękował za pracę: zawsze możemy na Was liczyć. Gdy coś złego wydarzy się w górach, wówczas wiadomo, że ratownicy GOPR pośpieszą z pomocą.

Wiceminister Stanisław Rakoczy zwrócił się również z apelem o większą rozwagę podczas letniego wypoczynku: Zadbajmy wszyscy o to, aby ten czas był spędzony bezpiecznie. Ratownicy górscy podkreślali, że turyści przez swoją nieroztropność, przecenianie własnych możliwości i stopnia przygotowania, a także nieuwagę i nieposłuszeństwo, mogą stwarzać zagrożenie dla własnego zdrowia i życia. Podsekretarz stanu w MSW przestrzegał przed lekkomyślnością w górach i podkreślał, jak ważna jest rozwaga, szczególnie w terenach górskich, gdzie pogoda bardzo szybko się zmienia. Sprawdzajmy aktualną i prognozowaną pogodę, weźmy odpowiednie ubranie oraz sprzęt, a także coś do picia, zwłaszcza w czasie upałów – mówił wiceminister S. Rakoczy. Ratownicy górscy, którzy dzisiaj zostali odznaczeni czuwają, ale – na co zwracał uwagę wiceminister MSW - tylko od nas zależy w jakim stopniu będziemy ryzykować nasze oraz ratowników zdrowie i życie.

Odznaczenie Złotym Krzyżem Zasługi to dla mnie bardzo duże wzruszenie. Wykonując działania związane z ratownictwem górskim, ratownictwem specjalistycznym nie oczekujemy pochwał, my po prostu wykonujemy swoją pracę. O swojej pracy, nagrodzony najwyższym wyróżnieniem w ratownictwie, mówił: Wykonując taką pracę, ratując ludzkie życie, spełniamy się i to jest także nasza pasja. My poświęcamy swój wolny czas, żeby pójść i ratować inne osoby. O wyzwaniach stojących przed ratownikiem, mówił: Najtrudniejsze w pracy ratownika to obawa, że nie zdążymy z pomocą na czas oraz odpowiedzialność za bezpieczeństwo zespołu uczestniczącego w akcji. Przed rozpoczęciem sezonu urlopowego ratownicy apelowali o rozwagę podczas letnich wakacji: Coraz więcej ludzi uprawia sporty górskie, narciarstwo, chodzenie po jaskiniach, wspinaczkę, i coraz częściej ulega wypadkom. Jeśli zachowamy elementarne zasady bezpieczeństwa, wówczas trudniej też będzie o wypadki i urazy. 

Michał Van der Coghen

Odznaczenie Złoty Krzyż Zasługi otrzymał również Robert Zamojski, wieloletni ratownik i starszy instruktor ratownictwa górskiego GOPR. Natomiast Srebrne Krzyże Zasługi zostały wręczone Tomaszowi Jaguszewskiemu i Wojciechowi Machalskiemu.

Medale za Ofiarność i Odwagę otrzymali Piotr Van der Coghen, twórca Jurajskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Grupy Jurajskiej GOPR oraz ratownicy biorący udział w akcji ratunkowej pod Szczekocinami.

Piotr Van der Coghen: - Los dał nam sprawność, kondycję, odwagę. Jest dobrze, gdy oddajemy siebie innym, niosąc pomoc – podkreślał odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę po raz drugi. Ratownictwo uczy przede wszystkim odpowiedzialności i zaufania partnerowi uczestniczącemu w akcji. Ratujemy ludzi, bo nasza pomoc jest potrzebna. Miło jest usłyszeć, że ktoś to docenia, ale to nie jest nasz cel.  

Agata Pniak: nagrodzona Medalem za Ofiarność i Odwagę przyznała: Cieszymy się z odznaczenia, że zostaliśmy docenieni i zauważeni. W każdej akcji dajemy z siebie wszystko. Wolontariuszka GOPR także apelowała do turystów: Prosimy turystów wybierających się w góry o ostrożność i rozwagę, by każde zachowanie wcześniej przemyśleć. Dzieliła się także swoją refleksją dot. pracy ratownika: Najtrudniejsze w pracy ratownika górskiego jest z myśl, że można z niej już nie wrócić.

Za zasługi na rzecz ratownictwa odznaczeni zostali:

- Złotym Krzyżem Zasługi

  1. Michał Van der Coghen

Wieloletni ratownik i starszy instruktor ratownictwa górskiego GOPR, dyplomowany ratownik medyczny i ratownik WOPR, a także instruktor ratownictwa i działacz społeczny. Współzałożyciel i twórca programu szkolenia ratowników górskich i instruktor Centrum Szkoleń Medycznych GOPR. Organizator wielu krajowych i międzynarodowych zawodów w ratownictwie medycznym, górskim, wodnym i wysokościowym. Brał udział i kierował setkami akcji ratunkowych. Dwukrotnie odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę.

  1. Robert Zamojski

Starszy ratownik WOPR oraz instruktor ratownictwa górskiego GOPR. Oprócz udziału w akacjach i wyprawach ratunkowych po kontuzjowanych narciarzy, alpinistów i turystów, poświęca swój czas dla promocji bezpiecznego uprawiania sportów górskich i turystyki dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Od lat bezinteresownie szkoli ratowników górskich w alpinizmie, narciarstwie, realizując dziesiątki wielodyscyplinowych szkoleń niezbędnych w ratownictwie.

-Srebrnym Krzyżem Zasługi

  1. Tomasz Jaguszewski

Czy wiesz, że?

Krzyż Zasługi został ustanowiony w 1923 r. Nadawany jest osobom za czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, za ofiarną działalność publiczną, niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie.

Medal za Ofiarność i Odwagę został ustanowiony w 1960 r. Jest to wyróżnienie dla osób, które z narażeniem życia i zdrowia ratowały zagrożone życie lub mienie. Medal może być nadany tej samej osobie wielokrotnie. 

Ratownik GOPR, pełniący dyżury ratownicze zawodowe i ochotnicze oraz biorący udział w skomplikowanych akcjach ratowniczych w skałach, jaskiniach, ruinach zamków obronnych, na stokach narciarskich, a także poszukując zaginionych w skomplikowanym terenie jurajskim i górskim. W czasie swej służby w GOPR przepracował bezinteresownie na dyżurach, akcjach ratunkowych i wyprawach poszukiwawczych blisko osiem i pół tysiąca godzin. Jest również przewodnikiem psa służbowego GOPR o imieniu „Kira”, z którym poszukuje zaginionych. Odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę za udział w akcji ratowniczej w zawalonej Hali MTK w Chorzowie.

  1. Wojciech Machalski

Współzałożyciel pogotowia górskiego na Jurze, czyli Grupy Jurajskiej GOPR. Wieloletni, starszy ratownik górski, uczestnik i kierownik kilkudziesięciu akcji ratunkowych w skałach, jaskiniach i na stokach narciarskich. Wieloletni członek Komisji Szkolenia Grupy Jurajskiej GOPR, w której działając społecznie szkoli młodych ratowników w zakresie bezpiecznego użycia środków transportu mechanicznego oraz w zakresie użycia sprzętu technicznego koniecznego w ratownictwie

Za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego i mienia odznaczeni zostali:

-Medalem za Ofiarność i Odwagę

  1. Piotr Van der Coghen – odznaczony po raz drugi

Twórca, założyciel i pierwszy Naczelnik Jurajskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Grupy Jurajskiej GOPR. Jako czynny ratownik górski uczestniczył lub kierował kilkoma tysiącami akcji, wypraw i interwencji ratunkowych w wypadkach turystycznych na Jurze i w górach niosąc pomoc rannym turystom, narciarzom i alpinistom. Stworzył Zespół Płetwonurków oraz Zespół Psów Ratowniczych Grupy Jurajskiej GOPR.

Pozostali odznaczeni: Mateusz Domagała, Natalia Gromadzka, Wojciech Gromadzki, Marcin Latosiński, Mateusz Leks i Agata Pniak są wieloletnimi ratownikami – wolontariuszami GOPR, pełniącymi dyżury ratownicze i biorącymi udział w skomplikowanych akcjach ratowniczych w jaskiniach, ruinach zamków obronnych, na stokach narciarskich i podczas katastrof oraz klęsk żywiołowych. Brali udział m.in. w akcji ratunkowej podczas katastrofy kolejowej pod Szczekocinami w marcu 2012 r.

Krzyż Zasługi został ustanowiony w 1923 r. Nadawany jest osobom za czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, za ofiarną działalność publiczną, niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie.

Medal za Ofiarność i Odwagę został ustanowiony w 1960 r. Jest to wyróżnienie dla osób, które z narażeniem życia i zdrowia ratowały zagrożone życie lub mienie. Medal może być nadany tej samej osobie wielokrotnie. 

Mapa serwisu