Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 30.06.2014

Bądź bezpieczny w podróży

Bezpieczna podróż

Wakacje to czas wzmożonego ruchu. To także czas rodzinnych wycieczek i podróży. Tym bardziej zadbajmy o to, by w trasie uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Oto kilka wskazówek, które warto przeczytać, nim wybierzemy się w trasę. 

Przed wyjazdem na urlop pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego i usunięciu ewentualnych usterek w samochodzie. Zaplanujmy podróż tak, by unikać wyjazdu w godzinach największego natężenia ruchu, w tzw. szczycie.  Za kierownicę wsiadajmy wypoczęci i trzeźwi. 

Dzieci przewoźmy w fotelikach, a sami nie zapominajmy o zapięciu pasów. Ogromna odpowiedzialność ciąży na kierowcy. Słoneczna pogoda i sucha nawierzchnia są dla niektórych kierowców doskonałym pretekstem, aby zdecydowanie mocniej przycisnąć pedał gazu. Większa prędkość, nierzadko oślepiające słońce, wysoka temperatura, a co za tym idzie również większe zmęczenie, rozkojarzenie i spóźniony refleks, mogą prowadzić do tragedii.

Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15 minutową przerwę. Wybierzmy do tego bezpieczne miejsce – parking, stację paliw.  I najważniejsze: zdejmijmy nogę z gazu. Nadmierna prędkość i brawura to najczęstsze przyczyny wypadków na polskich drogach. Nie spieszmy się - do wielu tragicznych wypadków dochodzi na ostatnich 20, 50 km jazdy. Kierowcy, którzy przejechali 100, 200 km, zaczynają się spieszyć, są mniej ostrożni, bo chcą jak najszybciej dojechać do celu. 

Policjanci już zapowiadają – w te wakacje nie będzie taryfy ulgowej dla osób przekraczających prędkość. Jednocześnie przypominają, że kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy Policja prowadzi działania. 

W pociągu i autobusie

Korzystając z pociągów czy autobusów dalekobieżnych unikajmy sztucznego tłoku i pilnujmy bagażu szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu. Zastosujmy ograniczone zaufanie wobec nowo poznanych osób i nie przyjmujmy od nich poczęstunków. W pociągu, opuszczając przedział nawet na chwilę, zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. O każdej "podejrzanej" sytuacji powinniśmy powiadamiajmy obsługę pociągu.

Podróż autokarem 

Jeszcze przed podróżą można sprawdzić, jakim autokarem będą podróżowały nasze dzieci. Dzięki uruchomionej przez MSW e-usłudze wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży. Usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Umożliwi jednak wstępną weryfikację stanu autobusu, gdyż autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze.
Dzięki e-usłudze sprawdzimy m.in. czy autobus lub autokar:

  •     ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  •     posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,
  •     dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,
  •     komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

 Informacje wyświetlane w ramach usługi są wiarygodne, bo pochodzą bezpośrednio z rejestru państwowego, jakim jest Centralna Ewidencja Pojazdów, prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych.

Stało się też już dobrym zwyczajem kontrolowanie przez Policję oraz Inspekcję Transportu Drogowego autokarów, które zawiozą dzieci na wakacje. Potrzebę sprawdzenia autokaru organizatorzy wyjazdu mogą zgłosić Policji lub Inspekcji Transportu z wyprzedzeniem. Wówczas patrol przyjedzie na miejsce zbiórki i skontroluje pojazd oraz kierowcę.

Jeśli nauczyciel lub rodzic na miejscu zbiórki będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące niesprawności autokaru, bądź też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może on  znajdować się w stanie nietrzeźwym, nie powinien absolutnie zgadzać się na wyjazd dzieci.
Bezpieczny samochód
Bezpieczeństwo w pociągu
Bezpieczny autobus

Mapa serwisu