Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 15.07.2014

Bartłomiej Sienkiewicz w radiowej Jedynce

na zdjęciu Bartłomiej Sienkiewicz w studio radiowej jedynki

- Tutaj rola przypada przede wszystkim prokuraturze, bo to ona prowadzi w tej sprawie śledztwo, zleca czynności służbom, które - na mocy prawa - muszą je wykonywać. – powiedział o wyjaśnianiu afery taśmowej minister Bartłomiej Sienkiewicz oraz przypomniał, że w Polsce prokuratura jest niezależna od władzy wykonawczej i działa według reguł, które wymuszają na służbach wykonywanie czynności zlecanych przez prokuraturę.

Minister podczas rozmowy w studio radiowej jedynki poinformował, że służby wykonują "czynności pomocnicze". - Ja bezpośrednio nie jestem zaangażowany w wyjaśnianie tej sprawy. W imieniu premiera, nadzoruję koordynację między służbami – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz. Przypomniał także o tym, że poszczególne działania prokuratury objęte są tajemnicą śledztwa.

Bartłomiej Sienkiewicz wyjaśniał również, co miał na myśli mówiąc, że „państwo polskie istnieje tylko teoretycznie”, bo poszczególne instytucje ze sobą nie współdziałają. - Państwo działa wtedy skutecznie, kiedy działa wieloma instytucjami wspólnie. Nie było miesiąca, od kiedy jestem szefem MSW, żebym o tym nie mówił – powiedział szef MSW. Minister dodał, że odkąd objął swoją funkcję uruchomiono wiele mechanizmów koordynacji wewnątrz służb MSW jaki poza nimi. -  W działaniach jako szef MSW cały czas kierowałem się zasadą pilnowania, żeby państwo działało jako całość – zakończył Bartłomiej Sienkiewicz.

Na pytanie dotyczące wyników kontroli w Biurze Ochrony Rządu, minister odpowiedział, że aktualnie w BOR trwa przegląd procedur i instrukcji – Do końca wakacji powstanie system zmian koniecznych w tej służbie. To jest naturalne, że instytucje czasami się rozwijają skokowo, to znaczy są wydarzenia, które pokazują pewne problemy – powiedział minister Bartłomiej Sienkiewicz.

Cała rozmowa dostępna jest tutaj.

Mapa serwisu