Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 24.07.2014

Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Dzień Bezpiecznego Kierowcy
Dzień Bezpiecznego Kierowcy to doskonały moment refleksji, jak każdy z nas może poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Działania policji oraz coraz większa świadomość kierowców znacząco wpływa na minimalizowanie zagrożenia na naszych drogach. Wystarczy spojrzeć na dane dotyczące pijanych za kółkiem. Od początku 2014 roku do czerwca prawie dwukrotnie wzrosła liczba kontroli trzeźwości w stosunku do ubiegłego roku. Odnajduje to już przełożenie na liczbie zdarzeń z udziałem nietrzeźwych kierowców. O 16 proc. spadła liczba wypadków spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu. Zmalała także liczba śmiertelnych wypadków (o 20 proc.).  Mniej było również ofiar i rannych (o 17 proc.).

Dzień Bezpiecznego Kierowcy obchodzony jest od 2006 roku w dniu Św. Krzysztofa, patrona kierowców. Jak ocenia mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP, znaczna część uczestników ruchu na polskich drogach, to kierowcy, którzy doskonale znają przepisy i się do nich stosują. - Znakomita większość z nas, to ludzie prawi, uczciwi na drodze, którzy codziennie dokładają swoją malutką cegiełkę na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach – ocenia polskich kierowców mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP. Przyznaje, że dla wielu kierowców jasnym jest,  iż bezpieczeństwo na drodze to priorytet. 

- Ten kraj liczy 38 milionów mieszkańców, zarejestrowanych mamy ponad 25 milionów pojazdów i wielu z kierowców jeździ poprawnie. Niektóre przepisy tak zakorzeniły się w świadomości, że mimowolnie do nich się stosujemy. Rzadko można spotkać samochód, który jedzie bez włączonych świateł. Kierowcy zapinają pasy, coraz więcej dzieci przewożonych jest w dostosowanych do nich fotelikach – wymienia ekspert. Zaznacza jednak, że uczestnikami ruchu drogowego są również kierowcy, którzy psują wizerunek całości, wpisując się w tragiczny bilans wypadków drogowych, a ich poczynania są nagłaśniane i piętnowane w mediach.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy to doskonały moment refleksji, jak każdy z nas może poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Działania policji oraz coraz większa świadomość kierowców znacząco wpływa na minimalizowanie zagrożenia na naszych drogach. Dynamika tej poprawy nie jest wystarczająca na tyle, by dogonić czołówkę europejskich krajów. Okazuje się, że wzmożone działania oraz mobilizacja uczestników ruchu drogowego przynoszą efekty. 

W 2013 roku liczba kontroli stanu trzeźwości w porównaniu do roku 2008 wzrosła o 7 124 576. Od początku 2014 roku prawie dwukrotnie wzrosła liczba kontroli trzeźwości w stosunku do poprzedniego roku (porównane dane za pierwsze półrocze 2013 i 2014 roku). Odnajduje to już przełożenie na liczbie zdarzeń z udziałem nietrzeźwych kierowców. O 16 proc. spadła liczba wypadków spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu. Zmalała także liczba śmiertelnych wypadków (o 20 proc.).  Mniej było również ofiar i rannych (o 17 proc. mniej).

Zwiększona liczba kontroli trzeźwości i poczucie ich nieuchronności wpływa na postępowanie kierowców. - Mamy świadomość, iż działania Policji nie rozwiążą całkowicie problemu nietrzeźwości, jeśli wśród społeczeństwa nie umocnią się postawy nietolerancji dla pijanych kierowców – mówi mł. insp. Marek Konkolewski.

Podobnie sprawa ma się z innymi niebezpieczeństwami na drogach. Najczęstszymi przyczynami wypadków są: niedostosowanie prędkości jazdy do warunków, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu oraz niewłaściwe zachowanie wobec pieszego. Wiele z nich ma miejsce w terenie zabudowanym. Nieoceniona zdaje się więc być kultura jazdy i poszanowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego. – Od 10 lat Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Zmotoryzowani rodacy podróżują swobodnie po belgijskich, niemieckich, czy francuskich drogach. Tam kultura poszanowania prawa i dyscyplina kierowców była na odrobinę wyższym poziomie. Na wielu te podróże podziałały na zasadzie: z kim przystajesz – takim się stajesz. Wydaje mi się, że otwarte granice pomogły nam się przekonać do takich postaw. Przenosimy je na polski grunt – mówi  mł. insp. Marek Konkolewski.

O kulturę jazdy na drogach i przestrzeganie zasad kodeksu drogowego apeluje MSW i Policja w „Dniu Bezpiecznego Kierowcy”. Przedsięwzięcie ma na celu szeroko zakrojoną prewencję i poprawę bezpieczeństwa na drogach. Dzień Bezpiecznego Kierowcy skupia różne inicjatywy policyjne organizowane na poziomie komend powiatowych, miejskich i rejonowych Policji na terenie całego kraju. W święto patrona kierowców, św. Krzysztofa policjanci przypominają „Dekalog Kierowcy”, który spisany jest na obrazku z jego wizerunkiem. „warto się do niego stosować” – zachęcają funkcjonariusze.

Dekalog kierowcy

  1.  Nie będziesz egoistą na drodze.
  2.  Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
  3.  Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu Św. Krzysztofa kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
  4.  Szanuj pieszych.
  5.  Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
  6.  Zapnij pasy – będziesz bezpieczny.
  7.  Nie bądź brawurowy w prędkości.
  8.  Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
  9.  Pomagaj potrzebującym na drodze.
  10.  Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji

Mapa serwisu