Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 24.07.2014

Bartłomiej Sienkiewicz w "Faktach po Faktach"

Fakty po Faktach

Minister Bartłomiej Sienkiewicz był gościem redaktor Justyny Pochanke w programie „Fakty po Faktach”. Podczas rozmowy poruszono kwestie zatrzymania skinheadów z Białegostoku i okolic, podejrzewanych o zorganizowaną przestępczość,  „afery podsłuchowej” oraz zmian w funkcjonowaniu służb specjalnych.

- W sercach stowarzyszeń o charakterze pseudokibicowskim, chuligańskim, skinheadowskim, rasistowskim - a bardzo często te środowiska się zazębiają - stoją zwykli bandyci. Naszą sprawą było do tego serca dojść - tak Bartłomiej Sienkiewicz skomentował zatrzymanie przez Policję 14 osób podejrzewanych o zorganizowaną przestępczość narkotykową oraz handel ludźmi.

Minister przyznał, że rozbicie białostockiej grupy jest jednym z wielu elementów walki z przestępczym środowiskiem. – To nie jest ani początek, ani zamknięcie sprawy. Złożyliśmy – i policjanci, i ja – publiczne zobowiązanie, że sytuacja w Białymstoku się zmieni – przypomniał szef MSW.

Zaznaczył, że sytuacja w stolicy województwa podlaskiego uległa zmianie jeszcze przed rozbiciem tej grupy przestępczej. – Większość doniesień o przestępstwach z powodu nienawiści, to skargi nie tylko osób poszkodowanych, ale mieszkańców Białegostoku. A Policja jest skuteczna, kiedy ma oparcie społeczne – podkreślił minister Bartłomiej Sienkiewicz.

Na pytanie o śledztwo w sprawie nielegalnych podsłuchów rozmówca Justyny Pochanke przypomniał, że prokuratura postawiła zarzut, który „wprost dotyczy nielegalnego posłuchania”. – Trwają prace dowodowe, które być może zmienią  pogląd prokuratury, ponieważ w każdym momencie śledztwa prokurator może zmienić zarzut, rozszerzyć o kolejny – powiedział szef MSW. Dodał również, że w tej sprawie pracują trzy niezależne, badające szczegóły sprawy zespoły: wykonujący czynności na rzecz prokuratury, badający wątki biznesowe oraz zajmujący się wątkami kontrwywiadowczymi. ABW i CBŚ badają również dodatkowe okoliczności tej sprawy.

Minister Bartłomiej Sienkiewicz odniósł się również do zmian w służbach specjalnych. Zwróci uwagę, że proces tych reform zaczął się długo na długo przed „aferą taśmową”. - W parlamencie jest projekt, który w przekonaniu moim i osób opiniujących ten dokument, wychodzi naprzeciwko koniecznościom pewnych zmian – powiedział szef MSW. Dodał, że w kontekst ostatnich wydarzeń tylko utwierdza w przekonaniu o słuszności założeń. – Podporządkowanie służb wojskowych ministrowi obrony narodowej i ich integracja z wojskiem jest absolutną koniecznością . Podobnie jak integracja ABW w obrębie MSW, dzięki czemu będzie można jeszcze bliżej współpracować z BOR i innymi formacjami w ministerstwie – powiedział szef MSW.

Dodał, że „tam, gdzie mamy do czynienia z problemami, aparat państwowy, służby, instytucje integrują się wobec tych wydarzeń, a nie rozpraszają”. - Taka jest polityka tej zmiany i mam nadzieję, że Wysoka Izba się do niej przychyli – dodał. 

Mapa serwisu