Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 31.07.2014

Służby dbają o bezpieczeństwo uczestników XX Przystanku Woodstock

Policjanci, strażacy, strażnicy graniczni oraz inne służby będą dbać o bezpieczeństwo uczestników podczas XX Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Łącznie w zabezpieczenie imprezy zaangażowanych jest ponad 2 tys. osób. Największa impreza masowa w Europie oficjalnie rozpocznie się dzisiaj i potrwa do 2 sierpnia.

W zabezpieczeniu XX Przystanku Woodstock bierze udział 1268 policjantów. 832 z nich to policjanci z województwa lubuskiego, a 436 do Kostrzyna nad Odrą przyjechało z Warszawy, Łodzi i Wrocławia. Wśród nich są funkcjonariusze prewencji, ruchu drogowego, antyterroryści, pirotechnicy i negocjatorzy. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwają też policjanci służb kryminalnych. Polskich mundurowych wspierają policjanci z Niemiec. Ich głównym zadaniem jest pomoc uczestnikom imprezy, którzy licznie przybyli zza zachodniej granicy.

Policjanci prowadzą też działania profilaktyczne. Na terenie festiwalu działa „Wioska Policyjna 2014”. Przygotowany został sektor „Informacyjny” oraz sektor „Profilaktyka a TY”. W „Wiosce Policyjnej” przeprowadzone zostaną konkursy – na logo przeciw przemocy i na hasło dotyczące przeciwdziałania przemocy. Uczestnicy festiwalu mogą wziąć udział w warsztatach z kontroli złości i radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. W anonimowej w ankiecie będzie można wypowiedzieć się na temat bezpieczeństwa na Przystanku Woodstock oraz ocenić ofertę „Wioski Policyjnej 2014”. Punkt promocyjny uruchomiła niemiecka Policji Landu Brandenburgia.

W zabezpieczeniu uczestniczą również strażacy z województwa lubuskiego wspierani przez Berlińską Straż Pożarną, Zawodową Straż Pożarną z Frankfurtu nad Odrą oraz jednostki Federalnej Służby Ratownictwa Technicznego. Łącznie na terenie festiwalu od czwartku 31 lipca do niedzieli 3 sierpnia pracować będzie 132 strażaków, którzy będą mieli do dyspozycji 40 pojazdów. Na wypadek sytuacji nadzwyczajnych, do pomocy mogą zostać skierowane dodatkowe siły z Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie oraz powiatu Märkisch – Oderland.

Strażacy, podczas imprezy oprócz standardowych działań współodpowiedzialni będą za obsługę Zintegrowanego Stanowiska Dowodzenia, które znajduje się na terenie festiwalu. To tam spływają informacje o tym co aktualnie dzieje się na polu woodstockowym, gdzie ewentualnie trzeba skierować pomoc medyczną czy podjąć inne działania. Pracę strażaków wspomaga nowoczesny sprzęt: monitoring wizyjny oraz lokalizatory GPS, które pokazują aktualną pozycję ratowników. Strażacy wspólnie z policją, ratownikami wodnymi patrolować będą też okoliczne rzeki.

W zabezpieczenie XX Przystanku Woodstock zaangażowanych jest też blisko 80 funkcjonariuszy z Nadodrzańskiego Oddziału Straż Granicznej. Mundurowi wykonują czynności związane z pobytem cudzoziemców na terenie Kostrzyna, udzielają informacji, a także wspierają pracę policjantów. Patrole Straży Granicznej wzmocnione są o funkcjonariuszy policji niemieckiej.

Łącznie w zabezpieczenie imprezy zaangażowano ponad 2 tys. osób z różnych służb i instytucji. 

Mapa serwisu