Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 07.08.2014

Kluczem skuteczności państwa jest powiązanie instytucji – Bartłomiej Sienkiewicz dla „Rzeczpospolitej”

minister Bartłomiej Sienkiewicz podczas rozmowy z redaktorami "Rzeczpospolitej"

W dzisiejszej „Rzeczpospolitej” ukazała się rozmowa ministra Bartłomieja Sienkiewicza  z redaktorami Michałem Szułdrzyńskim i Andrzejem Stankiewiczem. Szef MSW odpowiadał na pytanie dotyczące tzw. „afery podsłuchowej” oraz konfliktu na Ukrainie.

Bartłomiej Sienkiewicz przypomniał, że jego podsłuchana rozmowa z Prezesem NBP Markiem Belką była czysto teoretyczna i nie miała żadnego przełożenia na rzeczywistość. Dodał również,  że cała afera nie odkryła żadnych nieprawidłowości ani żadnych naruszeń prawa. Minister skomentował również swoje słowa o tym, że "państwo polskie istnieje teoretycznie, praktycznie nie istnieje, dlatego że działa poszczególnymi swoimi fragmentami" - Kluczem skuteczności państwa jest powiązanie instytucji. – stwierdził Bartłomiej Sienkiewicz i jako przykład podał sytuację w Białymstoku, gdzie po wspólnych działaniach policji, wojewody, samorządu, organizacji pozarządowych i mieszkańców udało się rozbić grupę przestępczą skinheadów oraz zmienić klimat tego miasta. Szef MSW odniósł się także do sprawy wszczęcia śledztwa przez prokuraturę w sprawie nagranej rozmowy - Każdy obywatel może zgłosić sprawę do prokuratury, a obowiązkiem państwa jest jej sprawdzenie. – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz oraz dodał, że ze spokojem czeka na ustalenia prokuratorów i deklaruje pełną współpracę przy wyjaśnianiu tej sprawy.

Podczas rozmowy poruszono także sprawę konfliktu na Ukrainie. Bartłomiej Sienkiewicz stwierdził, że aktualnie Rosja przegrywa militarnie wschodnią Ukrainę – Im bardziej będzie przegrywać, tym mniej będzie obliczalna. To oznacza, że dojdzie do eskalowania konfliktu zbrojnego, a nie jego uspokojenia – stwierdził szef MSW - To my będziemy państwem granicznym, które poniesie wszelkie konsekwencje wojny na Ukrainie. Ale odpowiedź może być tylko dana przez sojusz. Uprzedzam - to jest i będzie kosztowne. Mamy teraz 70. rocznicę Powstania Warszawskiego, która nam przypomina, że za wartości trzeba płacić. Czy to jest wolność, niepodległość czy suwerenność - trzeba płacić. Jesteśmy dziś w takim szczęśliwym momencie, że nie musimy płacić za nasze wartości krwią. Płacimy jabłkami, śliwkami, to jest dla wielu bolesne, ale tańsze od krwi. – dodał. Minister stwierdził także, że sankcje jakie zostały nałożone na Rosję po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu poważnie zmieniają sytuację gospodarczą, i „ekonomiczne kleszcze” będą dla FR poważnym problemem. Szef MSW podkreślił także, że katastrofa MH17 jest dowodem na to, że Rosja wysyła bojowników na Ukrainę, szkoli ich i dozbraja lecz już nad nimi nie panuje. 

Cała rozmowa na stronie "Rzeczpospolitej"

Mapa serwisu