Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 25.08.2014

Pamięci Konstantego Miodowicza

Na zdjęciu: Konstanty Miodowicz
fot. ANNA KACZMARZ/REPORTER

Piotr Stachańczyk, sekretarz stanu w MSW, uczcił pamięć Konstantego Miodowicza. Wiceminister złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą byłego szefa kontrwywiadu. 23 sierpnia minęła pierwsza rocznica śmierci płk. Konstantego Miodowicza. 

Wieniec został złożony pod tablicą przy auli im. pułkownika Konstantego Miodowicza w siedzibie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.  

Konstanty Miodowicz urodził się w 1951 roku. Z wykształcenia był etnografem, absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (1982). Ukończył też podyplomowe studium z zakresu dydaktyki i pedagogiki w krakowskiej AWF. 

W czasach PRL-u Miodowicz działał w opozycji demokratycznej, należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W okresie stanu wojennego został internowany w Wiśniczu Nowym. Wspólnie z m.in. Janem Rokitą założył pacyfistyczny Ruch Wolność i Pokój. W latach 1990-1996 pracował w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Urzędzie Ochrony Państwa, gdzie - jako szef kontrwywiadu - uczestniczył w budowie polskich służb specjalnych. Służbę zakończył w stopniu pułkownika.

Płk Miodowicz został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1995) i Złotym Krzyżem Zasługi (1993).

Zmarł 23 sierpnia 2013 roku w szpitalu MSW.

 

 

Mapa serwisu