Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 27.08.2014

Minister Bartłomiej Sienkiewicz w Sejmie

Bartłomiej Sienkiewicz

- Priorytetem w czasie, w którym żyjemy, jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa granic państwowych RP. (…) W tym zakresie MSW wykonało już część zadań, kolejna część zostanie wykonana w 2015 roku - zapewnił podczas wystąpienia w Sejmie Bartłomiej Sienkiewicz. Minister omówił w Sejmie trzy główne kierunki działań podejmowanych obecnie przez  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. 

Pierwszym z nich, z uwagi na konflikt na terenie Ukrainy, jest bezpieczeństwo granic Rzeczpospolitej. Minister Bartłomiej Sienkiewicz zapewnił, że MSW wykonało już część zadań z tym związanych.

- Po pierwsze wzmocnienie  kadrowe. Przesunęliśmy 400 funkcjonariuszy na ochronę granicy wschodniej. Kolejnych 500 jest w odwodzie gotowych do użycia, gdyby zaszły ku temu konieczne okoliczności – powiedział szef MSW. Dodał, że z „ogólnej liczby 10 000 funkcjonariuszy SG pełniących służbę w ochronie polskich granic, 4,5 tys. pełni tę służbę na odcinku granicy polsko-ukraińskiej”. 

Ponadto został uruchomiony program technicznego wsparcia ochrony granicy. - Oznacza to zakupy pojazdów, ale także budowę wież z głowicami optoelektronicznymi,  pozwalającymi na monitorowanie granicy, na jej strzeżenie i wczesne ostrzeganie. Planowany jest zakup lekkich samolotów, śmigłowca wielozadaniowego, a także dronów – zapowiedział szef MSW.

Przyznał, że sytuacja tuż za naszymi granicami wymaga czujności i przygotowania. - W sytuacji, w jakiej się znajduje się RP, która od 25 lat przeżywa największe problemy w zakresie bezpieczeństwa własnego otoczenia, to wzmocnienie granic i te działania, które podejmujemy, wydają się absolutnie niezbędne i będą nadal priorytetem MSW przez następny okres. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie reforma wdrożona w 2013 roku, która pozwoliła na przesunięcie funkcjonariuszy na kluczowe odcinki. Reforma, która zresztą była wielokrotnie przez posłów opozycji krytykowana. Teraz zbieramy jej dobre plony – wyjaśnił Bartłomiej Sienkiewicz.

Kolejną kwestią, na którą zwrócił uwagę szef MSW, było bezpieczeństwo na polskich drogach. Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego jest podstawą działań. - Ta sprawa dotyczy dwóch kwestii. Po pierwsze pewnego wstydu cywilizacyjnego, jakim jest przedostatnie miejsce Polski w UE w liczbie zabitych na milion mieszkańców, a także kwestii fundamentalnych jakimi są bezpieczeństwo, życie i zdrowie obywateli Polsk – zaznaczył w Sejmie Bartłomiej Sienkiewicz. Dodał, że wzmożona od półtora roku walka z piratami na drogach już przynosi wymierne rezultaty. - W przeciągu ostatniego półrocza  rok do roku, o 17 proc. zmniejszyła się liczba wypadków z udziałem pijanych kierowców, co jest efektem zwielokrotnionych kontroli na drogach. W KWP zostały zwiększone stany ruchu drogowego do 10 proc., zostały powołane specjalne zespoły składające się nie tylko z funkcjonariuszy ruchu drogowego, ale także z policjantów z wydziałów kryminalnych, które są dedykowane do ścigania tzw. piratów drogowych – wymieniał szef MSW.

Zaznaczył, że w przypadku rażących naruszeń przepisów drogowych kierowcom odbierane jest prawo jazdy.

Trzecim kluczowym dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych projektem jest kwestia rejestrów państwowych. Projekt został już przestawiony Wysokiej Izbie. – Jest to projekt  Prawo o aktach stanu cywilnego. Jego istotą jest zwrócenie rejestrów państwowych obywatelom. Co to oznacza? Wszystkie akty stanu cywilnego w wersji elektronicznej, możliwość zamawiania dowodów online, o 80 proc. zmniejszenie zaświadczeń, jakie muszą teraz obywatele w urzędach przedstawiać – urzędnicy będą mieli te zaświadczenia w swoich komputerach – precyzował szef MSW.

Podkreślił, że w ten sposób stworzone zostanie „bardziej przyjazne państwo, w którym obywatele tracą mniej czasu w urzędach”. 

Mapa serwisu