Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 09.09.2014

Podsumowanie wakacji na drogach

Na zdjęciu: Autostrada
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER
Mniej wypadków, ofiar i poszkodowanych – taki jest wstępny bilans ostatnich dwóch miesięcy na naszych drogach. Minione wakacje były bezpieczniejsze od poprzednich. 

W lipcu i sierpniu 2014 r. na polskich drogach doszło do 6490 wypadków. To o 11 procent mniej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Przez dwa wakacyjne miesiące życie straciło 551 osób. Choć drogowy bilans wciąż nie jest zadowalający, liczba ofiar śmiertelnych w porównaniu do poprzednich wakacji zmalała o 126 osób. Znacznie mniej osób zostało rannych. W 2013 roku w wpadkach poszkodowanych zostało o 962 osoby więcej, niż podczas tegorocznego sezonu urlopowego.

Odnotowano także spadek zdarzeń drogowych z udziałem pijanych sprawców. Kierujący pod wpływem alkoholu we wspomnianym czasie spowodowali 356 wypadków (o 26 proc. mniej niż w 2013 roku). Odnotowano aż pięciokrotnie mniej ofiar śmiertelnych niż w poprzednim roku.

Znacznie zwiększyła się ilość kontroli prowadzonych przez funkcjonariuszy. Liczba ujawnionych kierujących pod wpływem alkoholu zmalała o ok. 8 tysięcy.

Jak wynika z policyjnych statystyk, minione wakacje należały do najbezpieczniejszych od lat. Poprawa bezpieczeństwa na drogach jest jednym z priorytetów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Policji. Wspólne działania oraz coraz większa świadomość kierowców znacząco wpływa na minimalizowanie zagrożenia na drogach.

W lipcu do Sejmu trafił także projekt zmian w przepisach, który przewiduje znacznie zaostrzenie kar dla pijanych kierowców oraz piratów drogowych. 

Na zdjęciu: infografika podsumowanie wakacji na drogach

Mapa serwisu